blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>schrony>> Jeleńwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Tomaszów Mazowiecki


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.0776 E

Szerokość: 51.5028 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie tomaszowskim


Kompleks schronów w Jeleniu to bliźniaczy obiekt względem bunkrów w Konewce. Oba zbudowane zostały przez hitlerowską Organizację Todt w 1940 i wchodziły w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek“ („Anlage Mitte“).

Główny schron kolejowy w Jeleniu jest o 50 metrów krótszy od „bliźniaka“ w Konewce – ma ok. 330 metrów i częściowo ma kształt łuku. Pozostałe zabudowania kompleksu (schrony techniczne) są „standardowe“.

W odróżnieniu od Konewki, schrony w Jeleniu są nadal „dzikie“ – pomimo tego, że dzierżawi je ta sama osoba. Obiekt jest powszechnie dostępny i można go swobodnie penetrować. Polecam jednak zaopatrzyć się w dobre latarki i być uważnym, aby nie zrobić sobie krzywdy. Niestety, wiele z pierwotnego założenia, zwłaszcza elementy metalowe – zostało rozkradzione. Więcej informacji o schronach i historii ich powstania na podstronie dotyczącej Konewki.

Jeleń to umowna nazwa tego miejsca. Być może kiedyś była tu jakaś leśna osada, jednak dziś znajdują się tu jedynie schrony. Dlatego trudno znaleźć to miejsce na mapach. Z drogi wojewódzkiej nr 713, prowadzącej z Tomaszowa Mazowieckiego do Opoczna, trzeba skręcić na południowy zachód – w leśną drogę. Do Jelenia kieruje drogowskaz. Następnie trzymać się szlaku i ponownie skręcić w prawo – w głąb lasu. (2015)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem