Stan: w całości
wieś, gmina Tomaszów Mazowiecki
Współrzędne obiektu:
Długość: 20.0776 E
Szerokość: 51.5028 N
Możliwość zwiedzania:
Tak, wstęp wolny
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie tomaszowskim
Kompleks schronów w Jeleniu to bliźniaczy obiekt względem bunkrów w Konewce. Oba zbudowane zostały przez hitlerowską Organizację Todt w 1940 i wchodziły w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek“ („Anlage Mitte“).
Główny schron kolejowy w Jeleniu jest o 50 metrów krótszy od „bliźniaka“ w Konewce – ma ok. 330 metrów i częściowo ma kształt łuku. Pozostałe zabudowania kompleksu (schrony techniczne) są „standardowe“.
W odróżnieniu od Konewki, schrony w Jeleniu są nadal „dzikie“ – pomimo tego, że dzierżawi je ta sama osoba. Obiekt jest powszechnie dostępny i można go swobodnie penetrować. Polecam jednak zaopatrzyć się w dobre latarki i być uważnym, aby nie zrobić sobie krzywdy. Niestety, wiele z pierwotnego założenia, zwłaszcza elementy metalowe – zostało rozkradzione. Więcej informacji o schronach i historii ich powstania na
podstronie dotyczącej Konewki.
Jeleń to umowna nazwa tego miejsca. Być może kiedyś była tu jakaś leśna osada, jednak dziś znajdują się tu jedynie schrony. Dlatego trudno znaleźć to miejsce na mapach. Z drogi wojewódzkiej nr 713, prowadzącej z Tomaszowa Mazowieckiego do
Opoczna, trzeba skręcić na południowy zachód – w leśną drogę. Do Jelenia kieruje drogowskaz. Następnie trzymać się szlaku i ponownie skręcić w prawo – w głąb lasu. (2015)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak