blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>sakralne>> Inowłódz





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zadbany (częściowo zrekonstruowany)



wieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.2267 E

Szerokość: 51.5267 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie tomaszowskim


Obronny kościół pw. św. Idziego w Inowłodzu powstał według historyków przed rokiem 1138, wbrew powszechnej opinii, że było to wcześniej, bo w roku 1082. Tym samym różnią się opinie kto był fundatorem budowli. Według wcześniejszej daty, mógł nim być Władysław I Herman, ale historycy biorą pod uwagę księcia Bolesława III Krzywoustego.

Kościół zbudowany jest z kamienia polnego, na planie prostokąta, z półokrągłą absydą od wschodu i okrągłą wieżą od zachodu. Początkowo była to jedynie kaplica. Kościół nie raz w dziejach udowadniał swoją obronność. Był atakowany i zdobyty przez Tatarów, którzy przypuszczalnie spalili stojący obok drewniany klasztor, mordując przy tym siostry zakonne. Świątynia straciła rolę parafii w roku 1520, kiedy wzniesiono nowy, duży kościół p.w. św. Michała Archanioła. Fakt ten spowodował powolny upadek kościółka.


Kościół przed przebudową w roku 1936.


Budowla podniosła się z ruiny na krótko w roku 1790, kiedy przeniesiono do niej cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej, jednak już trzy lata później władze pruskie zmieniły kościół w magazyn zboża. Zrujnowało to świątynię. Ówczesne dokumenty ukazują zły stan techniczny budowli, a fotografie z około roku 1880 nawet brak dachu i ubytki w górnych częściach murów.

W roku 1911 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości podjęło się remontu kościoła. Jednak 4 lata później wystrzał artyleryjski zniszczył absydę i południową ścianę. W latach 1924-1926 budowlę na zlecenie prezydenta Polski, Stanisława Wojciechowskiego w części odbudowano i zamurowano dziury po pociskach. Niestety na zakończenie robót zabrakło środków. W roku 1936 kościół całkowicie przebudowano, nie zważając na dawny historyczny wygląd. Autorem tej koncepcji był architekt Wilhelm Henneberg. 1 listopada 1938 roku świątynie konsekrowano.

Dziś kościół choć przebudowany, cieszy oko i jest sporą atrakcją dla turystów. Niestety przeważnie jest zamknięty. Przed kościołem stoi pomnik Władysława Hermana. By to wszystko z bliska obejrzeć trzeba się wdrapać po kilkuset schodach, ale trud rekompensują wspaniałe widoki ze wzgórza na okolicę.

Inowłódz położony jest między Tomaszowem Mazowieckim, a Opocznem (w połowie drogi między tymi dwoma miastami). Ze znalezieniem kościoła nie powinno być problemu, ponieważ jest widoczny z każdego miejsca w okolicy. (2005-2015)





Inowłodzka świątynia posiadała swojego “brata bliźniaka”.

Był nim przed przebudową kościół w Żarnowie.






Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem