wieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej Współrzędne obiektu:
Długość: 20.2213 E
Szerokość: 51.5242 N
Możliwość zwiedzania:
Tak, obiekt przystosowany do celów turystycznych
Dojazd:Zobacz na mapie Gdzie spać?Noclegi w powiecie tomaszowskim
Zamek powstał za czasów wielkiego rozwoju miasta, gdy w Polsce panował król Kazimierz Wielki. Wtedy to Inowłódz należał do 19 najważniejszych ośrodków administracyjnych kraju, w których to powstawały zamki i były otaczane murami obronnymi.
Twórcą ufortyfikowanego, średniowiecznego miasta był Kazimierz Wielki. Miasto otoczone zostało murami i fosą. Przez fosę i rzekę Pilicę do dwóch miejskich bram wiodły drogi przez drewniane mosty. Mury miejskie dodatkowo wzmacniały prostokątne baszty. W obrębie murów znajdował się rynek, ratusz, kościół i zabudowa mieszczan. Bezpieczeństwa strzegł połączony z murami zamek.
Zamek w średniowieczu.
Zamek podobnie jak fortyfikacje miejskie wzniesiony został z miejscowego piaskowca. Otoczony był szeroką, wypełnioną wodą fosą. Obwód murów powstał na planie prostokąta o wymiarach ok. 49×31 m. W obwodzie murów znajdowały się dwie wieże. W narożniku północno-wschodnim wzniesiono wysoką, ośmiokątną wieżę, mocno wysuniętą poza obrys muru, pełniła ona funkcję bergfriedu. W murze południowym wzniesiona została nieco niższa wieża wzniesiona na rzucie prostokąta. W ścianie wschodniej zamku znajdowała się brama. Zabudowę wewnętrzną tworzył budynek w kształcie litery L, przylegający do zachodniego i północnego obwodu muru.
Fazy przebudów zamku (na dolnym rysunku już zamek z cechami renesansowymi).
Zamek ulegał licznym zmianom architektonicznym. Po raz pierwszy przebudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Dobudowane zostało wtedy południowe skrzydło mieszkalne.
Drugą poważną przebudowę zamek przeszedł około roku 1520, po pożarze w roku 1518, który strawił także miasto. Zamek przybrał cechy renesansu. Zlikwidowane zostało północne skrzydło mieszkalne zamku, a wzniesione nowe wschodnie. Wjazd do warowni przeniesiono do wieży południowej. Przebudowa zmieniła gotycką warownię w renesansową rezydencję starostów.
Zamek przebudowano jeszcze dwukrotnie w drugiej połowie XVI wieku i połowie XVII wieku, jednak zakres tych przebudów jest słabo rozpoznany. Najazd Szwedów doprowadził do zniszczenia zamku, a starostowie inowłodzcy przenieśli się do nowowybudowanego, drewnianego dworu.
Do XX wieku zamek pozostawał w ruinie. Prace archeologiczne podejmowano na zamku w latach: 1937-1949, 1973-1975, 1977-1985. W tym ostatnim etapie badań uczytelniony został pełny rzut zamku i jego dzieje budowlane. Pracami archeologicznymi kierowali J. Augustyniak i W. Stępień. Badania wykopaliskowe i odsłonięcie zachowanych murów sfinansował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Piotrkowie Trubunalskim i Urząd Gminy w Inowłodzu.
Odbudowę zamku planowano już w okresie PRL, jednak dopiero w 2003 roku rozpoczęto projekt rekonstrukcji i późniejszej rewitalizacji ruin. Prace w terenie rozpoczęły się w roku 2008. Zabytek odgruzowano, odsłonięto piwnice i mury przyziemia. Częściowo zrekonstruowano parter i nadbudowano wieżę. Odtworzono też fosę, przez którą przerzucono drewniany most. Koszty całości prac wyniosły 7,5 mln zł. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 15 czerwca 2013 roku. Zwiedzający mogą oglądać zamek w stanie tzw. „trwałej ruiny”. W zaadaptowanych pomieszczeniach piwnic i parteru ulokowano małą izbę muzealną. Znalazło się też miejsce na ekspozycje artystyczne. Do zamku mają się przenieść instytucje kulturalne, oraz Punkt Informacji Turystycznej.
Zabytek po zakończeniu prac prezentuje się dobrze. Na szczęście, nie zdecydowano się na całkowitą rekonstrukcję zamku, a jedynie wyeksponowanie tego co zostało z oryginału, z małą ingerencją współczesną. Nie popełniono tym samym błędów z wielu podobnych miejsc w Polsce, gdzie zabytek ku uciesze gawiedzi i lokalnych władz, „zrekonstruowany” został według fantazji współcznesnego architekta, bez poszanowania historii. W Inowłodzu zrobiono to ze smakiem, nie „na siłę”. Całość jest przystępna dla turysty. Kiedy byłem tam w czerwcu, dwa dni po otwarciu, wejście było darmowe. Jak jest teraz? Nie wiem… Warto jednak przekonać się na własne oczy, bo w naszym niezbyt bogatym w warownie regionie, Inowłódz jest sporą atrakcją. Zamek zwiedzać można: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 17.00, oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00 – 19.00.
W sobotę i niedzielę 20-21 czerwca 2014 r. na zamku kazimierzowskim w Inowłodzu organizowany był “weekend średniowieczny”. Poznać można było m.in. tajniki łucznictwa, rękodzieła i skosztować słowiańskiego jadła. Atrakcje te przygotował Ród Dębowego Liścia. Wieczorem (Noc Kupały/Sobótki) odbyło się puszczanie wianków na Pilicy.
Zdjęcia z imprezy:
Wszelkie urozmaicenia i smarowidła do… …przygotowywanych na miejscu podpłomyków. Dziewczyny miały sporo pracy – podpłomyki cieszyły się dużą popularnością. Warzenie gulaszu i budowa grodu. Światowid miał oko na wszystko. Pokaz łucznictwa. Samemu też można było spróbować swoich sił w tym fachu. Przy okazji, wielu odwiedzających miał sam zamek. Stragan z różnościami. Ruina od południa. Widoki ogólne terenu przyzamkowego. Wieczorne puszczanie wianków na Pilicy.
Powiązane video:
Położenie i dojazd:
Inowłódz położony jest pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim, a Opocznem (w połowie drogi między tymi dwoma miastami). Aby dostać się do ruin zamku Kazimierza Wielkiego należy skręcić za mostem na Pilicy w prawo (jadąc od Tomaszowa). Z dojazdem nie ma problemów, ponieważ w miasteczku wszystko jest dobrze opisane i znajdują się tabliczki kierujące na najważniejsze zabytki. Na teren ruin wstęp wolny. (2004-2014)
Nieopodal ruin, w centrum miasteczna znajduje się ciekawy sklep spożywczy. Mieści się w… dawnej synagodze. Wewnątrz, ponad półkami sklepowymi oglądać można…Wyślij na telefon …zachowane polichromie.