blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Goślubwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Piątek


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Brak danych


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Różne źródła podają inne daty budowy pałacu w Goślubiu. Według jednych rezydencja została wzniesiona w końcu XVIII wieku, a inne dane podają rok 1840. Architektem był Józef Hauss. Przebudowa miała miejsce pod koniec wieku XIX. Ciekawostką jest fakt, że wychował się tutaj Jan Chęciński, autor libretta do „Strasznego Dworu”. Obecnie pałac należy do Państwowej Stadniny Koni w Walewicach.

Jest to budowla murowana, piętrowa, w stylu klasycystycznym. Fasadę zdobi 4-kolumnowy ganek. Pałac znajduje się w parku pochodzącym z końca XIX zaprojektowanym przez Hipolita Cybulskiego, a przebudowanym w latach 20-tych XX wieku.

Wejście na teren zespołu w dni powszednie jest chyba wolne. Można nawet pojeździć konno. Ja byłem w wyjątkowo paskudną, mokrą i zimną niedzielę, więc brama była zamknięta na cztery spusty.

Wieś położona jest kilka kilometrów od Piątku. Jadąc od strony Łęczycy trzeba jeszcze przed wjazdem do centrum skręcić w lewo (na rogu ulic znajduje się charakterystyczna drewniana chałupinka). Następnie na skrzyżowaniu w prawo. (2007)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem