blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Górki Dużewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachował się kopiecwieś, gmina Tuszyn


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5793 E

Szerokość: 51.6863 N


Możliwość zwiedzania:

Wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łódzkim wschodnim


Grodzisko stożkowate, jak się określa je w literaturze jest w rzeczywistości kopcem, na którym stała kiedyś bliżej nieokreślona siedziba obronna. Nie jest to chyba pozostałość po grodzie obronnym.

Wśród miejscowej ludności krąży legenda o “zamczysku” mającym tu kiedyś istnieć. W rzeczywistości stał tu prawdopodobnie dwór obronny. Nic nie wiadomo o tej budowli, wieś pojawia się w dokumentach dość późno, brak jest opisów założenia obronnego. Nie prowadzono też badań archeologicznych.

Kopiec otoczony był wałem i fosą, które można dostrzec do dziś. Trzeba tu wyjaśnić poplątaną kwestię z lokalizacją kopca. Literatura podaje prawidłowy opis obiektu, ale dodaje informacje, że na kopcu stoi antena przekaźnikowa. Antena rzeczywiście jest, ale na wzgórzu kilkaset metrów dalej, a kopiec położony jest przed skrzyżowaniem dróg (jadąc od Dłutowa) po lewej stronie, pomiędzy gospodarstwami. Wstęp wolny.

Górki Duże położone są przy drodze z Dłutowa do Tuszyna (około 7 km od rozjazdu w Dłutowie). (2006-2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem