blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Gajwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: reliktywieś, gmina Góra Świętej Małgorzaty


Współrzędne obiektu:

Długość: 19,3871 E

Szerokość: 51,0716 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Zapomniany przez literaturę i mapy Nowy Gaj kryje w sobie ciekawe relikty przeszłości. Pierwszym z nich jest park podworski z pozostałościami drewnianego (?) dworu, z którego zachowały się jedynie fundamenty. Budowla wzniesiona została w końcu XIX wieku. Do wybuchu II wojny światowej folwark był wlasnością prywatną. W latach 50-tych utworzono tutaj Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która dotrwała do roku 1998. Niestety w tym okresie wszystko zostało zaniedbane, nie zachował się także dwór. Nie był on chyba pierwszym zbudowanym w tym miejscu. Opis z roku 1695 wspomina już o starym dworze położonym obok kopczyka.

Wspomniany kopiec to kolejny ciekawy obiekt na tym terenie. Prowadzono tutaj prace archeologiczne, które odkryły pozostałości murowanego dworu wzniesionego na przełomie wieków XVI i XVII, lub na początku XVII w. Był to jednotraktowy, murowany budynek składający się w przyziemiu z trzech izb. Do murowanej części budynku przylegała prawdopodobnie drewniana. Obiekt miał wymiary ok. 6 x 15 m. W tych czasach miejscowość była własnością prywatną i należała do Gajewskich.

Rozległy park podworski położony jest na południe od drogi Łęczyca-Piątek. Zarośnięty i otoczony nadal fosą kopiec znajduje się kilkaset metrów na południowy-zachód od parku (obok stacji benzynowej), przy granicy wsi Stary Gaj. Pozostałości folwarku są (?) obecnie własnością prywatną.

Miejscowość położona jest w połowie drogi (nr 703) z Łęczycy do Piątku. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem