Zapomniany przez literaturę i mapy Nowy Gaj kryje w sobie ciekawe relikty przeszłości. Pierwszym z nich jest park podworski z pozostałościami drewnianego (?) dworu, z którego zachowały się jedynie fundamenty. Budowla wzniesiona została w końcu XIX wieku. Do wybuchu II wojny światowej folwark był wlasnością prywatną. W latach 50-tych utworzono tutaj Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która dotrwała do roku 1998. Niestety w tym okresie wszystko zostało zaniedbane, nie zachował się także dwór. Nie był on chyba pierwszym zbudowanym w tym miejscu. Opis z roku 1695 wspomina już o
starym dworze położonym obok
kopczyka.
Wspomniany kopiec to kolejny ciekawy obiekt na tym terenie. Prowadzono tutaj prace archeologiczne, które odkryły pozostałości murowanego dworu wzniesionego na przełomie wieków XVI i XVII, lub na początku XVII w. Był to jednotraktowy, murowany budynek składający się w przyziemiu z trzech izb. Do murowanej części budynku przylegała prawdopodobnie drewniana. Obiekt miał wymiary ok. 6 x 15 m. W tych czasach miejscowość była własnością prywatną i należała do Gajewskich.
Rozległy park podworski położony jest na południe od drogi
Łęczyca-Piątek. Zarośnięty i otoczony nadal fosą kopiec znajduje się kilkaset metrów na południowy-zachód od parku (obok stacji benzynowej), przy granicy wsi Stary Gaj. Pozostałości folwarku są (?) obecnie własnością prywatną.
Miejscowość położona jest w połowie drogi (nr 703) z
Łęczycy do Piątku. (2008)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak