blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>sakralne>> Drzewica





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: przebudowany kościół obronny



miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.4802 E

Szerokość: 51.4514 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy zwraca uwagę swoim wyglądem. Nie rozpisując się długo, trzeba stwierdzić, że nie jest banalny, „nie wtapia się w tłum” podobnych do siebie świątyń w okolicy. Spowodowane jest to drugą, starszą „naturą” tej budowli, dzięki której znalazł się on na tej stronie…

Kościół ufundowany został w roku 1315 przez Drzewickich herbu Ciołek. W 1321 roku Janisław – Arcybiskup Gnieźnieński (Jan Kotwicz) utworzył parafię drzewicką. Konsekracja odbyła się w 1460. Ciekawe jest to, że budowla prezentuje niejako formę przejściową. Wczesnogotycka świątynia posiada… romańską wieżę, w której i dziś odnaleźć można otwory strzelnicze. Pierwotnie był to kościół obronny. Wieża zwieńczona była dachem hełmowym wspartym na sześciu kolumnach. Pomiędzy nimi ukrywać się mogli obrońcy, miotający kamienie, lub strzelajacy z łuku. Północna ściana budowli nie posiada okien. Jest to pozostałość po zamierzchłych czasach, kiedy wierzono, że w tej części (znanego wtedy) świata, kryją się złe moce.

Całkowite ukończenie kościoła przypada na rok 1462, kiedy Drzewica należała do braci Mikołaja i Jana, herbów Ciołek i Gryf. Herby te odnaleźć można w ścianie wieży. W latach 1551-1610 świątynia była w rękach kalwinistów. Poważna rozbudowa miała miejsce w latach 1908-1914. Autorem projektu był architekt Jarosław Wojciechowski. Budowli nadana została szata neogotyku. Przedłużono nawę o dwa przęsła, wybudowano nowe prezbiterium, oraz wzniesiono transepty. Ze starej bryły zachowała się wieża na planie koła, oraz pierwotna część nawy. Zaznaczyć tu jednak należy, że dawne mury nie zostały zmienione.

Wyposażenie kościoła pochodzi z XVI-XVII w. Na uwagę zasługują płyty nagrobne Drzewickich: Jakuba (zm. 1563) i Adama (zm. 1604). W podziemiach pochowani zostali członkowie rodów Drzewickich i Szaniawskich. W skarpie północnej części transeptu znajdują się wmurowane pociski artyleryjskie – pamiątka ostrzału kościoła przez Austriaków w dniu 15 maja 1915 roku. Przed świątynią znajduje się figura św. Jana Nepomucena z XVIII stulecia, strzegąca miasta przed powodzią.

Miasteczko znajduje się w połowie drogi między Piotrkowem Trybunalskim, a Radomiem. Jadąc od strony Piotrkowa trzeba skręcić w miejscowości Snarki (11 km za Opocznem) w lewo. Stamtąd jest już około 7 km do Drzewicy. Kościół znajduje się w samym centrum miejscowości, na wschód od Placu Wolności, przy drodze wojewódzkiej nr 728, prowadzącej w kierunku Nowego Miasta n. Pilicą. (2012)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem