blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Chorzenice



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: zachowany dwór obronny (w remoncie?), zrujnowany dwór z XIX wieku, oraz relikty starszej siedziby obronnej



wieś, gmina Sulmierzyce


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2621 E

Szerokość: 51.1895 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pajęczańskim


Będąc w Chorzenicach warto zwrócić uwagę na ciekawy zepół dworski, składający się z XIX-wiecznego dworu, oranżerii, oraz najciekawszego XVII-wiecznego budynku, starego dworu o cechach obronnych. Zespół znajduje się w parku, z reliktami systemu wodnego, jak sadzawki i kanały.

Stary dwór zbudowany został przed rokiem 1655 na wzór podobnego, lecz starszego “zameczku” w Działoszynie. Jest to częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 39,2 x x 8,6 m. Budynek posiada, za wyjątkiem partii środkowej, jednotraktowy układ wnętrz na wszystkich kondygnacjach. Na parterze, w części centralnej znajduje się reprezentacyjna sień z kominkiem. Z sieni prowadzi na piętro klatka schodowa. O obronnych walorach dworu decydują grube mury, które w części parterowej mają około 1,2 metra, a na piętrze już tylko 0,9 metra. Budynek pierwotnie stał wśród mokradeł, oraz posiadał ograniczoną liczbę otworów wejściowych. Jest to przykład wiejskiej siedziby szlacheckiej. Dwór w wieku XIX przestał pełnić funkcję mieszkalne, a przemianowany został na lamus. Zamurowano niektóre okna, oraz go przebudowano. Stało się to za sprawą powstania obok nowego dworu.

W latach 60. XX wieku dwór został odbudowany, oraz przywrócono mu pierwotny wygląd. Dziś jeszcze oglądać można sklepienie sieni z późnorenesansową dekoracją stiukową typu kalisko – lubelskiego z motywami figur geometrycznych wykonanych z wałków, rzędów wolich oczek i perełek. Przetrwały również bogato profilowane portale we wnętrzu, oraz drewniane drzwi wejściowe zdobione metalowymi gwoździami.

Obok dworu znajduje się kopiec, na którym prawopodobnie stała w średniowieczu, lub we wczesnym okresie nowożytnym obronna wieża mieszkalna. Również w murach późniejszego dworu znajdują się stare cegły, tzw. “palcówki”, co może świadczyć, że pochodzą ze znacznie starszej siedziby obronnej. W okolicy mówi się o fundamentach, jakie miały znajdować się w obrębie zabudowań dworskich.

Obecnie (wiosna 2010) wejścia do zespołu dworskiego strzegą tablice informujące o terenie prywatnym i zakazie wstępu do niego. Przy lamusie widoczne są ślady rozpoczęcia prac budowlanych. Jakie są widoki na przyszłość… nie wiem. Drugi dwór (XIX-wieczny) nadal jest zrujnowany. Oba budynki są od siebie oddzielone siatką. Na teren “nowego dworu” wejście mimo tabliczki jest swobodne.


Chorzenice znajdują się około 10 km od znanej trasy z Łasku do Częstochowy. Jadąc od strony Łasku trzeba skręcić w lewo w miejscowości Bogumiłowice. Natomiast od strony Częstochowy skręcić należy w prawo we wsi Ostrołęka (około 12 km za Nową Brzeźnicą). Obydwie drogi łączą się po 2 km, a 3 km dalej wjeżdżamy do stolicy gminy, czyli Sulmierzyc. Przy końcu miejscowości trzeba skręcić w drogę, w prawo do Chorzenic. Jeśli ktoś się pogubi to najlepiej zapytać tubylczą ludność. (2005-2010)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem