blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Chełmo





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: dwór obronny przebudowany na pałac (po remoncie)



wieś, gmina Masłowice


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie radomszczańskim


Dworu obronnego w Chełmie należy szukać w bryle XIX-wiecznego, wyremontowanego dziś pałacu. Sama miejscowość, oraz dwór położone są obok związanej z licznymi legendami Górze Chełmo, na której znajduje się grodzisko. Monografią pałacu zajmowała się T. Szyburska.

Pałac ma wymiary 11,2 x 19 m. Nie wiadomo czy dawny dwór otoczony był jakimiś urządzeniami obronnymi. Wieś pojawia się w źródłach od roku 1251. W późnym średniowieczu stanowiła ośrodek włości Zadorów, a w XVI w. przeszła w ręce Nałęcza-Abrahama Leżeńskiego. To właśnie z przedstawicielem tego rodu- Janem, lub Stanisławem Leżeńskim łączy się fundację dworu, który powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVI, lub na przełomie XVI i XVII w. Tezę tą wysnuć można po datowaniu renesansowych portali.

W latach 60. XX wieku dwór został odbudowany, oraz przywrócono mu pierwotny wygląd. Dziś jeszcze oglądać można sklepienie sieni z późnorenesansową dekoracją stiukową typu kalisko – lubelskiego z motywami figur geometrycznych wykonanych z wałków, rzędów wolich oczek i perełek. Przetrwały również bogato profilowane portale we wnętrzu, oraz drewniane drzwi wejściowe zdobione metalowymi gwoździami.

Prawdopodobnie był to budynek trójdzielny z sienią na osi. Przebudowany został w wieku XVIII przez Męcińskich i w XIX przez Skórzewskich. Obecnie zabytek należy do prywatnego właściciela, więc wstęp jest utrudniony. Można jednak próbować swoich sił i skontaktować się z nim, aby obejrzeć dokładnie zabytek.


Chełmo położone jest prawie przy trasie RadomskoPrzedbórz. W miejscowości Granice trzeba skręcić w drogę na południe. (2006)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Piotr Pupysz




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem