Dobra w Bukowiu w XIX stuleciu należały do Jelenieckich. Zachował się tu dwór z I połowy XIX wieku o dość charakterystycznym kształcie. Składa się z korpusu głównego, oraz przylegających do niego dwóch prostopadłych skrzydeł. Całość przypomina podkowę. Front budynku zdobi portyk z sześcioma kolumnami toskańskimi (jednej dziś brakuje), zwieńczony trójkątnym szczytem. W tylnej części korpusu głównego, pomiędzy dwoma wysuniętymi skrzydłami, znajduje się płytki ryzalit zdobiony pilastrami. Całość wieńczą czterospadowe dachy, osobne dla głównego korpusu i skrzydeł.
Dwór otacza mocno zaniedbany dziś park. We wsi zachowały się też dawne budynki folwarczne (część zamieszkała i użytkowana). Od strony folwarku prowadzi do dworu aleja. Tam też przybita jest tabliczka informująca o terenie prywatnym i zakazie wstępu. Budowla jednak jest opuszczona i w żaden sposób niezabezpieczona.
Dawny folwark z dworem znajdują się przy drodze Rasy-Mzurki, odchodzącej od trasy z
Pabianic do
Bełchatowa. Zabytek jest dobrze widoczny z drogi. Skręcić trzeba w uliczkę przy zamieszkanych budynkach folwarcznych. (2010-2015)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak