blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>sakralne>> Nowa Brzeźnica

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: stara dzwonnica obronna wkomponowana w bryłę kościoła z XIX stuleciawieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1820 E

Szerokość: 51.0814 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pajęczańskim


W bryłę neogotyckiego kościoła wybudowanego w roku 1904 wtopiona jest znacznie starsza dzwonnica mająca cechy obronne. Jest ona pozostałością kościoła, który stał tu przed budową nowej świątyni.

Stary kościół, do którego należała ta dzwonnica został wzniesiony (lub ukończony) w roku 1447 i ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę. Dzwonnica stoi pomiędzy prezbiterium, a transseptem neogotyckiego kościoła i jest budowlą czworoboczną o trzech kondygnacjach. We wnętrzu, w przyziemiu zachowały się pomieszczenia sklepione kolebkowo. Na zewnątrz uwagę zwracają szkarpy, a w dolnej części trzy wnęki zamknięte półkoliście (w górnych partiach takie też okna). Warto zwrócić uwagę na ostrołukowe odrzwia z drzwiami okutymi kratą, z rozetkami.

Nowa Brzeźnica położona jest przy trasie (42) z Radomska do Pajęczna, ok 20 km od tego drugiego. Kościół znajduje się tuż przy rynku w Nowej Brzeźnicy. (2006-2009)

W Brzeźnicy urodził się

Jan Długosz (1415-1480),

słynny historyk, kronikarz ziem polskich, dyplomata i duchowny.


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem