blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Bratoszewice



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zaniedbany



wieś, gmina Stryków


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6536 E

Szerokość: 51.9304 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz, wejście na teren parku jest wolne


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


Pałac w Bratoszewicach to jeden z żelaznych punktów dla amatorów tematu w województwie łódzkim. Wzniesiony został z wielkim rozmachem w latach 1921-1922 dla Kazimierza Rzewuskiego, właściciela tych dóbr od roku 1911. Projektantem był Juliusz Nagórski, znany architekt warszawski. Prace wykończeniowe rezydencji trwały do roku 1927. Była to letnia siedziba Rzewuskich, którzy na stałe mieszkali w Warszawie, na ul. Siennej. Z nastaniem nowej, socjalistycznej rzeczywistości, dobra zostały upaństwowione i w roku 1945 na terenie zespołu pałacowego utworzono szkołę rolniczą, której pałac był siedzibą. Po roku 1969 ulokowano tu biura i mieszkania dla pracowników szkoły. Mieścił się też tu internat.

W roku 1985 pałac zniszczył pożar. Podjęto próbę remontu, który niestety przerwano. Zabytek dziś stoi pusty i niszczeje. Na terenie zespołu pałacowego nadal działa szkoła rolnicza z internatem, która mieści się w budynku obok. Można skorzystać z noclegu w internacie, w sąsiedztwie pałacu.

Pałac wzniesiono w stylu renesansu francuskiego, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Architektura rezydencji jest fantazyjna. Posiada trzy symetryczne elewacje i niesymetrycznie położone patio wewnętrzne, które w roku 1974 przykryto przeszklonym dachem. Front z głównym wejściem i czterokolumnowym portykiem znajduje się od strony północnej. Wysunięty przed niego jest pseudoryzalit, po bokach znajdują się dwa alkierzowe skrzydła. Południowa elewacja pałacu posiada podcienia wsparte na kolumienkach. Rozbudowana jest część wschodnia elewacji. Znajduje się tam szeroki taras, cześć centralna jest piętrowa i mieści portyk, oraz balkon. Całość pokryta jest dachami mansardowymi z lukarniami.

Wnętrza pałacu ucierpiały podczas II wojny światowej. Pomieszczenia często posiadają nieregularny kształt. Zachował się też rozległy park pałacowy z przełomu XIX i XX wieku, zabudowa folwarczna z połowy XIX wieku, oraz brama wjazdowa od strony trasy nr 14 ze Strykowa do Łowicza. Wejście na teren zespołu pałacowego jest wolne.

Bratoszewice położone są przy drodze nr 14 z Łodzi, jadąc trasą na Warszawę/Łowicz. Brama zespołu pałacowego widoczna jest po prawej stronie (co widać na zdjęciu powyżej). (2008)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem