Stan: nie istnieje
wieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej
Współrzędne obiektu:
Długość: 20.1703 E
Szerokość: 52.0724 N
Możliwość zwiedzania:
Na łąkę wstęp wolny 🙂
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie skierniewickim
Bolimów to stara miejscowość, która w I połowie XV wieku uzyskała prawa miejskie. Od XVI wieku do 1795 roku była siedzibą starostwa niegrodowego. W 1870 roku Bolimów utracił prawa miejskie i do dziś pozostaje wsią. Do dziś zachował się układ urbanistyczny z rynkiem dawnego miasta.
W przeszłości istniał tu drewniany dwór myśliwski (potem królewski) z kamienną wieżą, zwany „zamkiem”. W XVIII wieku odbywały się tutaj sejmiki – tzw. „generały województwa rawskiego”. Według legendy, zameczek połączony był podziemnym przejściem z położonym nieopodal kościołem pw. św. Anny. Dawniej Bolimów posiadał niemal obronne położenie. Znajdował się na „wyspie”, otoczonej rzeką Rawką i jej odnogami.
Obiekt nie zachował się do naszych czasów. Na miejscu udało mi się ustalić prawdopodobne położenie dworu. Znajdował się on w pobliżu północno-zachodniego narożnika dzisiejszego cmentarza katolickiego – pomiędzy nim, a kirkutem. Obok dostrzec można jeszcze kilka macew, oraz obwałowania cmentarza żydowskiego. W Bolimowie prowadzone były badania archeologiczne.
Cmentarz katolicki w Bolimowie. W lewej części zdjęcia miejsce, gdzie stał dwór myśliwski.
Wyślij na telefon
Prawdopodobna lokalizacja bolimowskiego zameczku.
Wyślij na telefon
Obok znajduje się żydowski kirkut.
Wyślij na telefon
Ceramika bolimowska spod znaku niebieskiego ptaszka
Niegdyś miejscowość słynęła z garncarstwa. Do I wojny światowej istniał cech garncarski. Do dziś zachował się jeden warsztat, kontynuujący chlubne tradycje Bolimowa. Manufaktura rodziny Konopczyńskich istnieje już prawie 200 lat. Każdy jest tu mile widziany. Właściciele z pasją opowiadają o swojej pracy, pokazując turystom tajniki fachu. Cechą charakterystyczną miejscowych wyrobów jest podobizna niebieskiego ptaszka. Na miejscu zakupić można wybrane przedmioty. Istnieje też możliwość wykonania ceramiki na specjalne zamówienie. Polecam odwiedziny w tym miejscu. Naprawdę warto!
Bolimów położony jest przy drodze wojewódzkiej nr 705, prowadzącej ze
Skierniewic do Sochaczewa. Cmentarze i miejsce po zamku położone są w południowo-wschodniej części miejscowości. Z ul. Sienkiewicza, prowadzącej przez centrum wsi (i od rynku), skręcić trzeba w Dworską, dalej w Senatorską i Cmentarną. Przy ulicy Dworskiej 7 znajduje się warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich. (2010-2014)
W okolicach Bolimowa Niemcy po raz pierwszy w styczniu 1915 roku
użyli gazów bojowych. Butla gazowa została przecięta na pół i
wykonano z niej dwa dzwony. Jeden z nich znajduje się na rynku,
a drugi na posesji rodziny Konopczyńskich.
Brama posesji rodziny Konopczyńskich. Widoczny czerwony dzwon wykonany z puszki po gazie bojowym.
Wyślij na telefon
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak