blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>zamki>> Bolimów



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: nie istnieje



wieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.1703 E

Szerokość: 52.0724 N


Możliwość zwiedzania:

Na łąkę wstęp wolny 🙂


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie skierniewickim


Bolimów to stara miejscowość, która w I połowie XV wieku uzyskała prawa miejskie. Od XVI wieku do 1795 roku była siedzibą starostwa niegrodowego. W 1870 roku Bolimów utracił prawa miejskie i do dziś pozostaje wsią. Do dziś zachował się układ urbanistyczny z rynkiem dawnego miasta.

W przeszłości istniał tu drewniany dwór myśliwski (potem królewski) z kamienną wieżą, zwany „zamkiem”. W XVIII wieku odbywały się tutaj sejmiki – tzw. „generały województwa rawskiego”. Według legendy, zameczek połączony był podziemnym przejściem z położonym nieopodal kościołem pw. św. Anny. Dawniej Bolimów posiadał niemal obronne położenie. Znajdował się na „wyspie”, otoczonej rzeką Rawką i jej odnogami.

Obiekt nie zachował się do naszych czasów. Na miejscu udało mi się ustalić prawdopodobne położenie dworu. Znajdował się on w pobliżu północno-zachodniego narożnika dzisiejszego cmentarza katolickiego – pomiędzy nim, a kirkutem. Obok dostrzec można jeszcze kilka macew, oraz obwałowania cmentarza żydowskiego. W Bolimowie prowadzone były badania archeologiczne.

Niegdyś miejscowość słynęła z garncarstwa. Do I wojny światowej istniał cech garncarski. Do dziś zachował się jeden warsztat, kontynuujący chlubne tradycje Bolimowa. Manufaktura rodziny Konopczyńskich istnieje już prawie 200 lat. Każdy jest tu mile widziany. Właściciele z pasją opowiadają o swojej pracy, pokazując turystom tajniki fachu. Cechą charakterystyczną miejscowych wyrobów jest podobizna niebieskiego ptaszka. Na miejscu zakupić można wybrane przedmioty. Istnieje też możliwość wykonania ceramiki na specjalne zamówienie. Polecam odwiedziny w tym miejscu. Naprawdę warto!


Bolimów położony jest przy drodze wojewódzkiej nr 705, prowadzącej ze Skierniewic do Sochaczewa. Cmentarze i miejsce po zamku położone są w południowo-wschodniej części miejscowości. Z ul. Sienkiewicza, prowadzącej przez centrum wsi (i od rynku), skręcić trzeba w Dworską, dalej w Senatorską i Cmentarną. Przy ulicy Dworskiej 7 znajduje się warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich. (2010-2014)





W okolicach Bolimowa Niemcy po raz pierwszy w styczniu 1915 roku

użyli gazów bojowych. Butla gazowa została przecięta na pół i

wykonano z niej dwa dzwony. Jeden z nich znajduje się na rynku,

a drugi na posesji rodziny Konopczyńskich.


Brama posesji rodziny Konopczyńskich. Widoczny czerwony dzwon wykonany z puszki po gazie bojowym.

Brama posesji rodziny Konopczyńskich. Widoczny czerwony dzwon wykonany z puszki po gazie bojowym.

Wyślij na telefon



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak







Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem