blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Biskupicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Sieradz


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.6663 E

Szerokość: 51.6492 N


Możliwość zwiedzania:

Za zgodą


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


W Biskupicach oglądać można ciekawy pałac wzniesiony w latach 1904-1905 dla Stanisława Graevego, miłośnika Ziemi Sieradzkiej. Majątek był w posiadaniu tej rodziny od roku 1882, kiedy podczas licytacji, po śmierci Józefa Siemiątkowskiego, nabył go baron Aleksander Graeve, poseł do sejmu pruskiego, ziemianin i finansista, ojciec Stanisława.

Projektantami wzniesionego z cegły, eklektycznego pałacu-zameczku byli warszawscy architekci – Władysław Kozłowski i Apoloniusz Nieniewski. Obiekt o nieregularnej bryle nawiązuje do angielskiego trendu projektowania budynków od wnętrza. Ma w sobie też ducha romantyzmu narodowego, mającego podkreślić polskość Stanisława Graeve.

Po śmierci Stanisława, majątek przejął jego siostrzeniec, senator II Rzeczypospolitej – Artur Dobiecki. Był on ostatnim właścicielem Biskupic, prosperując tu do 1939 roku. Po II wojnie światowej pałac stał opuszczony. Od końca lat 40. XX wieku mieści się tu dom opieki społecznej.

Pałac otoczony jest parkiem. Na uwagę zasługuje brama wjazdowa z wieżyczką. Bliżej, drogi, już za murami zespołu pałacowego, znajduje się murowany, klasycystyczny spichlerz z I połowy XIX wieku – pozostałość dawnego folwarku.

Miejscowość położona jest przy trasie nr 83 z Sieradza do Warty. Zespół pałacowy znajduje się po zachodniej stronie drogi. (2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem