blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Biała Rawskawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościmiasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.4769 E

Szerokość: 51.8087 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Pałac przypomina swoim kształtem średniowieczny zamek. Został zbudowany około połowy XIX wieku dla majora wojsk polskich – Aleksandra Leszczyńskiego, herbu Berlina, a zaprojektowany przez Franciszka Marię Linciego. W okresie międzywojennym należał do Gustawa Sułkowskiego. Po wojnie obiekt został zaadoptowany na izbę porodową i aptekę. Pełnił także funkcje mieszkalne.

Pałac zbudowany jest z cegły, na planie litery L. Utrzymany jest w stylu włoskim, z motywami neogotyckimi i neorenesansowymi. Składa się z części piętrowej z czworoboczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, z parterowego skrzydła od zachodu zakończonego tarasem, z parterowego skrzydła od południa z okrągłą wieżyczką w narożu i z prostokątnej przybudówki do wieży od strony wschodniej. Przykryty jest dwu- i czterospadowymi dachami z okapem i zwieńczony pseudogotyckim kanelażem.

W pałacu nadal trwają prace remontowe (2007). W podziemiach jednak działa restauracja, a na parterze również sklep z AGD. Pomimo tego, że pozytywem jest fakt, że właściciel obiektu prowadzi z własnych środków prace remontowe, to irytację wzbudza to, że zabytek obwieszony jest reklamami marek piw, czy producentów pralek i kuchenek. Komercja i reklama swoją drogą, ale to kompletnie nie pasuje to wizerunku obiektu. Przed wyjęciem narzędzia do zrobienia fotografii czy video należy ten fakt zgłosić właścicielowi, aby oszczędziś sobie nieprzyjemnych sytuacji.

Biała Rawska położona jest około 12 km od Rawy Mazowieckiej, jadąc w stronę Grójca. Pałac mieści się w parku, kilkaset metrów od rynku, po prawej stronie (jadąc od Rawy). (2004-2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem