blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Bełchatów

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanymiasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.3684 E

Szerokość: 51.3642 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, znajduje się tu muzeum


Dojazd:

Zobacz na mapie

mapka powiatu


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie bełchatowskim


Bełchatowski dwór to jeden z nielicznych zabytków tego dość młodego, przemysłowego miasta. Wzniesiony został na początku XVIII wieku przez Rychłowskich herbu Nałęcz. Byli oni właścicielami dóbr bełchatowskich.

Murowany dwór na planie prostokąta postawiony został na wzniesieniu w pobliżu rzeki Rakówki. Na początku XIX wieku dobudowano przybudówki z facjatami od południa i północy. W drugiej połowie tego samego stulecia, kiedy rezydencja należała do Kaczkowskich, dostawione zostało piętro na osi, oraz trzy ryzality od wschodu. Dwór otoczono parkiem w stylu francuskim. W latach 1949-1987 budynek był własnością rodziny Olszewskich. Następnie dwór przez lata niszczał, dopóki nie przeszedł w ręce Urzędu Miasta w Bełchatowie. Zgromadzono środki na renowację, którą przeszedł w roku 1998 i ulokowano w nim Muzeum Regionalne, która działa tu do dziś.

Oprócz ekspozycji muzealnych dotyczących historii miasta, czy twórców kultury, oglądać można pierwotne elementy konstrukcji i wyposażenia dworu, jak: kominek, mozaika parkietowa, detale drzwi i okien i więźba dachowa. Zadbany jest park, miejsce spacerów mieszkańców miasta. Sam dwór prezentuje się całkiem dobrze, choć z bliższej odległości widać, że gdzieniegdzie odłazi już farba.

Dwór i park położone są w centrum Bełchatowa. Wejść można od ul. Kościuszki, lub 9 maja. Zobacz na planie miasta. Wstęp do samego parku oczywiście wolny. (2008-2014)


MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE

97-400 Bełchatów

ul. Rodziny Hellwigów 11

tel. (0-44) 633 11 33

fax (0-44) 633 06 67


Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: godz. 10-17

sobota-nieczynne

niedziela: godz. 11-18 (wstęp bezpłatny)

adres www: www.muzeum.belchatow.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem