blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Bąkowa Góra





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: ruina



wieś, gmina Reczno


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak, za opłatą


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


Uważa się, że dwór wzniósł Zbigniew Bąk herbu Zadora, syn Zbigniew Bąka seniora, który był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełły. Zameczek powstał w połowie XV wieku w miejscu starego, drewnianego dworu. Gdy w roku 1489 Zbigniew zmarł, obiekt przeszedł w ręce jego zięciów: Jarosława Łaskiego i Andrzeja, oraz szwagra – Piotra z Bnina, biskupa włocławskiego. W XVI wieku dwór przejęłą rodzina Małachowskich, która nieznacznie odnowiła i przebudowała obiekt.


Rekonstrukcja.


Do XVIII wieku dwór przechodził z rąk do rąk wielokrotnie, kiedy w tym właśnie czasie jego ówcześni właściciele podjęli decyzję o przeprowadzce, być może przez grube mury budynku i małe otwory okienne, przez które wpadało mało światła. W latach 20-tych ubiegłego wieku rodzina Potockich, do których należał wówczas dwór, zaczęła poszukiwania domniemanego skarbu ukrytego w lochach. Nic jednak nie udało się znaleźć, a tylko pogorszył się stan budowli. W latach 80-tych przeprowadzono badania archeologiczne, odgruzowano i odchwaszczono ruinę.


Plan przyziemia wg M. Głoska


Dwór ulokowano na cyplu wzniesienia, na miejscu drewnianego gródka, wewnątrz dookolnego wału. Zbudowany z piaskowca prostokątny budynek o wymiarach 32 na 14 metrów miał dwa ryzality, z których wschodni stanowił wjazd do niego. Budynek był co najmniej dwukondygnacyjny, a być może trzypiętrowy. Istnieje też przypuszczenie, że jeden ze wspomnianych ryzalitów był wyższy i pełnił rolę wieży.

Zameczek jest dziś ruiną z dobrze zachowanymi, częściowo odbudowanymi murami. Stoi na prywatnym terenie, na którym działa ośrodek z miejscami noclegowymi. Wejście możliwe jest po uiszczeniu drobnej opłaty w recepcji. Obok zameczku znajduje się dwór Małachowskich z II połowy XVII w.

Dwór znajduje się na wysokim wzniesieniu – Bąkowej Górze i widok z niej robi wrażenie. Wieś leży około 7 km. od Przedborza jadąc w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. W Bąkowej Górze należy skręcić w drogę na Kalinki (stoi drogowskaz). Po niedługim czasie ukażą się na wprost po lewo (po prawo jest kościół) białe domki (to jest ten wspominany hotel). Zatrzymując się przy nich zameczek mamy po prawej stronie, wyżej na szczycie góry, między drzewami. (2004-2010)





Bąkową Górę oglądać można w polsko-niemieckim serialu

“Janka” z roku 1989.

Realizowano tu niektóre sceny serii.




Widok z Bąkowej Góry na południe. Widoczne miasto Przedbórz.

Widok z Bąkowej Góry na południe. Widoczne miasto Przedbórz.

Wyślij na telefon


Kościół Św. Trójcy i widok w kierunku wschodnim.

Kościół Św. Trójcy i widok w kierunku wschodnim.

Wyślij na telefon



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem