blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Zgniłe Błotowejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Aleksandrów Łódzki


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2290 E

Szerokość: 51.8083 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


Dwór w Zgniłym Błocie wzniesiony został w roku 1844 za sprawą rodziny Lebeltów ze Zgierza. Wcześniej grunty te należały do Wężyków. W roku 1932 przeszedł na własność Leskich, a administratorem został Stefan Zuchowicz, który ożenił się z Haliną z Leskich – właścicielką majątku. Działało tu gospodarstwo rolne. W stawach, które dziś są atrakcją okolicy hodowano ryby. To wszystko funkcjonowało do wybuchu wojny. Po nastaniu nowej rzeczywistości, na terenie majątku ulokowano PGR. Od roku 1993 dwór dzierżawi wnuk Stefana Zuchowicza.

Dwór jest budowlą murowaną na planie prostokąta, parterową i podpiwniczoną. Układ wnętrza jest dwutraktowy z sienią i salonem na osi. Od frontu znajduje się portyk z dwiema kolumnami, oraz ścianami bocznymi. Zwieńczony jest trójkątnym szczytem. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się klasycystyczne zdobienie, ściany dworu są boniowane. Całość nakrywa czterospadowy dach. Zachowała się też neobarokowa oficyna dworska, zabudowania folwarczne, oraz pozostałości parku.

Zgniłe Błoto położone jest na zachód od drogi z Lutomierska do Aleksandrowa Łódzkiego. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem