blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Żerominwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zniszczony, zachowały się budynki folwarcznewieś, gmina Tuszyn


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6006 E

Szerokość: 51.6036 N


Możliwość zwiedzania:

Wstęp na teren folwarku jest wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łódzkim wschodnim


Dwór w Żerominie wzniesiony został w I połowie XIX wieku przez rodzinę Mazarakich. Krótko po II wojnie światowej na terenie folwarku urządzono PGR, a w budynku działał klub rolnika. Budynek strawił pożar, który go niemal doszczętnie zniszczył. Pytaniem jest, czy dwór istnieje nadal? Park otacza betonowy dwór, a na miejscu się dowiedziałem, że zabytku już nie ma.

Warto jednak przekazać dla potomnych (i obecnych) jak dwór wyglądał. Parterowy, dwutraktowy obiekt zbudowano na planie prostokąta. Od frontu, czyli od wschodu znajdował się ganek z balustradami po bokach, oraz taras na piętrze wsparty na czterech kolumnach. Wejście na niego prowadziło z facjatki. Naroża dworu były boniowane. Budynek otaczał park zaprojektowany przez Stefana Celichowskiego.

Do dziś zachowały się w części budynki gospodarcze folwarku wraz z gorzelnią. Znajdują się one we wschodniej części zespołu. Od północy i zachodu postawiono w roku 1917 czworaki dla pracowników. Pierwotnie były to murowane budynki z podcieniami w narożnikach wspartymi na kolumience, przykryte dachami naczółkowymi z czerwoną dachówką. Obecnie obiekty te przeszły remont, zostały przebudowane, oraz nakryte nowymi dachami.

Miejscowość położona jest tuż za granicą Tuszyna, jadąc drogą do Czarnocina. Trasa przecina środkiem dawny folwark, którym praktycznie jest dziś ta wieś. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem