blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Żelaznawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Skierniewice


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.1188 E

Szerokość: 51.8640 N


Możliwość zwiedzania:

Za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie skierniewickim


W Żelaznej oglądać można dwór wzniesiony w końcu XIX stulecia dla Aleksandra Newlin-Mazarakiego. Do roku 1945 majątek był w posiadaniu jego syna Aleksandra juniora, ostatniego prezesa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Dziś zabytek należy do Dyrekcji Zakładu Doświadczalnego SGGW.

Budynek prezentuje styl neorenesansowy. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, wzniesiona na planie nieregularnym, parterowa, wysoko podpiwniczona, z mieszkalnym poddaszem. Od wschodu dwór posiada część piętrową o zaokrąglonych narożach. Od zachodu zaś przybudówkę. W części centralnej elewacji frontowej znajduje się drewniana weranda o dekoracji snycerskiej. Od strony ogrodu taras. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z sienią na osi, w której zachował się piec kaflowy z koroną. Na jego drzwiczkach odnaleźć można napis AD HAENSEL VARSOVIE. We wnętrzach zachowały się dekoracje sztukatorskie. Część parterową dworu kryje dach dwuspadowy, a piętrową – naczółkowy.

Zabytek jest zadbany i niedawno wyremontowany. Oglądać też można park krajobrazowy ze stawem z wyspą, na której stoi figura Matki Boskiej, ustawiona ku pamięci powstania styczniowego.

Miejscowość położona jest na wschód od trasy nr 706 z Jeżowa do Skierniewic. Dojazd przez Nowy Ludwików i Brzozów. Zespół dworski znajduje się w centrum wsi. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem