blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Zbylczycewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowany kopiec po dworze na kopcu, oraz dwór z XIX w całościwieś, gmina Świnice Warckie


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9299 E

Szerokość: 52.0684 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Opis z roku 1661 podaje informację o dworze na kopcu. Na jego miejscu w II połowie XVIII wieku postawiono browar. Kopiec zachował się do dziś. Przy granicy Zbylczyc z Grodziskiem, a dokładnie w części Zbylczyce-Gorajki znajduje się tajemniczy drugi kopiec określany kiedyś jako "grodzisko stożkowate". Według badań K. Gorczycy i J. Kapustki z roku 1994 sądzić można, że to forma naturalna.

Dwór w Zbylczycach wzniósł w roku 1850 Jan Huisson, ówczesny właściciel wsi. Od roku 1865 posiadłość przeszła w ręce Wyganowskiego, a potem należała do Orzechowskich (ojca i syna). W rękach tej rodziny majątek należał do roku 1939, kiedy to Orzechowski popełnił samobójstwo podczas zajmowania dworu przez Niemców. Jego grób znajduje się na cmentarzu w pobliskim Grodzisku. Do roku 1990 w budynku mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie należy do Skarbu Państwa i znajdują się w nim mieszkania.

Jest to okazała, dwukondygnacyjna budowla nawiązująca do klasycyzmu, wzniesiona na planie połączonych ze sobą prostokątów. Położona jest w pozostałości parku, w którym znajduje się też uroczy staw porośnięty rzęsą. Wejście na teren zespołu jest wolne.

Zbylczyce położone są około 3 km na północ od Świnic. Patrz dojazd tutaj. (2007-2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem