blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Zameczek

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Opoczno


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.3495 E

Szerokość: 51.4138 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny, można obejrzeć zza ogrodzenia


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


W sąsiedztwie zatopionych szczątków zamku Damujowice, wznosi się w Zameczku drugi jego zabytek (tym razem istniejący). Oryginalny dwór wzniesiony został w końcu XVII wieku przez Marcina i Filipa Strzemboszów.

W XVIII i XIX wieku został przebudowany. Obecny budynek to rekonstrukcja. Dwór jest budowlą drewnianą, wzniesioną na planie prostokąta. Posiada murowane przybudówki. Od północy przylega murowana oficyna z przełomu XVIII i XIX stulecia.

Dwór stoi w parku z tego samego okresu, z cennymi okazami dębów, lip i buków. Podczas II wojny światowej przebywał w Zameczku major Henryk Dobrzański-Hubal.

Niegdyś istniał tu folwark. Oprócz dworu stału tu też: karczma, kuźnia, browar i młyn. Dziś można oglądać jeszcze spichlerz i młyn z około roku 1900.

Zameczek położony jest około 5 km od Opoczna. Ze stolicy powiatu trzeba kierować się ulicą Staromiejską. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem