blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Wolbórz

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanymiasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.8344 E

Szerokość: 51.4955 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


Pałac w Wolborzu należy do najwspanialszych rezydencji późnego baroku w kraju. Budowę nowej siedziby biskupów rozpoczęto w roku 1768, czyli dwa lata po pożarze starej warowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był biskup Antoni Ostrowski, a architektem Włoch Franciszek Placidi. Prace ukończono w roku 1773.

Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, wzniesioną na planie prostokąta. Fasada frontowa posiada trzy ryzality o zaokrąglonych narożnikach. Elewacje rozczłonkowane są jońskimi pilastrami, oraz zwieńczone półkolistymi i trójkątnymi szczytami. Całość wieńczy czterospadowy dach z mansardowymi oknami.

Do zespołu pałacowego, oprócz głównego budynku, należą: dwie oficyny z opilastrowanymi elewacjami, kordegarda, obiekty gospodarcze, oraz park barokowy na planie prostokąta z parterem ogrodowym, oraz tarasami i długim kanałem na osi. Dawniej oficyny były połączone z pałacem galeriami kolumnowymi. Założenie tworzy typowe barokowe cour d'honeur.

Po rozbiorach Polski, miasto mocno podupadło i wraz z pałacem przejął je skarb państwa. Biskupi użytkowali pałac do roku 1818. W roku 1832 rezydencje zmieniono w koszary wojskowe. Po odzyskaniu niepodległości umieszczono tu Junackie Hufce Pracy. Zabytek w roku 1918 został zniszczony. Odbudowa trwała przez 20 lat. Po drugiej wojnie światowej, w czasach PRL-u ,w pałacu zorganizowano Liceum Ogólnokształcące, potem Dom Dziecka, Liceum Pedagogiczne, a w 1967 r. Technikum Mechanizacji Rolnictwa, przekształcone następnie w Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa. W roku 1960, w 550 rocznicę wymarszu wojsk króla Jagiełły z Wolborza do Grunwaldu, przed pałacem odsłonięty został pomnik „Dwa Miecze” autorstwa Stefana Weymana.

Pałac znajduje się przy wyjeździe (albo jak kto woli przy wjeździe...) z Wolborza zaraz przy trasie Tomaszów - Piotrków Trybunalski i jest dobrze widoczny. W budynku aktualnie jest szkoła, więc możliwość wejścia do środka istnieje tylko w dni nauki szkolnej. (2004-2011)

Pałac w Wolborzu oglądać można w polskiej komedii

"Rzeczpospolita babska" z roku 1969.

Zrealizowano tam większość scen w filmie.


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem