blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Wola Krzysztoporskawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości/zrujnowanywieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5873 E

Szerokość: 51.3444 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


Historia Woli Krzysztoporskiej jest dość krótka, ale niezwykle ciekawa. Była to siedziba rodowa Krzysztoporskich (Krzyżtoporskich).

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1552. W 1558 przeszła w ręce Jana Krzysztoporskiego, kasztelana wieluńskiego i sieradzkiego, sekretarza królewskiego. Przypuszcza się, że był on autorem „Pieśni o prośbę człowieka krześcijańskiego”, której autorstwo przypisuje się jednak Andrzejowi Trzecieskiemu. Za jego sprawą w Woli Krzysztoporskiej wzniesiony został murowany dwór obronny. Postać Jana Krzysztoporskiego pozwala sądzić, że budowla była interesująca zarówno architektonicznie, jak i artystycznie. Mogła mieć formę renesansowej willi. Niestety dwór nie zachował się do dzisiaj, a jego relikty zostały zapewne zniszczone podczas budowy nowej siedziby w XIX wieku.

Po roku 1830 dobra przeszły w posiadanie Trzcińskich, kiedy Salomea Trzcińska odziedziczyła je po swojej matce Mariannie z Kempińskich Głębockiej-Topolskiej. W roku 1861 wieś nabyli Szereszewcy. Dzięki tej rodzinie rolnicza Wola Krzysztoporska stała się miejscowością przemysłową. Powstała tu fabryka barwników, której historia skończyła się całkiem niedawno, bo w roku 2000. W II połowie XIX stulecia wzniesiono nowy, parterowy dwór na planie litery T, który oglądać możemy do dziś. Na początku XX wieku powstał park, oraz zespół willi. W dokumentach z roku 1930 jako właściciel widnieje Izrael Szpilfogiel.

Po 1945 majątek został rozparcelowany, a park podzielony na dwie części: wiejską przeznaczoną dla mieszkańców, w której wzniesiono nawet muszlę koncertową, oraz część przemysłową należącą do fabryki barwników.

Dziś stan dworu jest zły. Różnie prezentują się budynki willowe. Jednak całość założenia najlepsze lata ma daleko za sobą.

Wola Krzysztoporska położona jest na południowy-zachód od Piotrkowa Trybunalskiego, przy drodze krajowej nr 1 w kierunku Katowic. Zespół dworsko-willowo-fabryczny znajduje się w północno-wschodniej części miejscowości. (2014)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem