blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Wola Flaszczynawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: niezachowany dwór na kopcu, oraz ruina dworu z XVIII wiekuwieś, gmina Zadzim


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


Jedynie słabo już widoczny kopiec, pozwala sądzić, że w Woli Flaszczynej, zwanej dawniej Wolą Zadzimską, istniał przed wiekami dwór o cechach obronnych.

Zachowała się natomiast do dnia dzisiejszego ruina dworu z XVIII wieku. Porośnięty budynek jest w bardzo złym stanie i niedługo może pozostać po nim tylko wspomnienie.

Od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej miejscowość była w posiadaniu Dąmbskich. W okresie międzywojennym majątkiem gospodarowała Zofia Dąmbska. W roku 1929 przekazała całość swojemu wnukowi Zbigniewowi Kowalczewskimu, inż. rolnikowi - absolwentowi Politechniki Lwowskiej. Brał on udział w obronie Lwowa i II powstaniu śląskim. Służył też w Anglii i Francji. Wrócił do Woli Flaszczynej, w której zmarł w roku 1985. Z Dąmbskich wywodził się również Kazimierz, wojewoda sieradzki, oraz Karol Dąmbski, pułkownik wojsk konnych (patrz opis pałacu w Zadzimiu).

Otoczona parkiem z pomnikami przyrody, ruina jest powszechnie dostępna. Uważać jednak trzeba, by w coś nie wpaść albo nie dostać cegłą w głowę.

Wola Flaszczyna znajduje się około 3 km na północ od Zadzimia. Położony jest on w połowie odległości pomiędzy Sieradzem, a Poddębicami. Dostać się tam można na wiele sposobów. Od strony Łodzi trzeba kierować się na Konstantynów, Lutomiersk, Szadek. W tym ostatnim mieście należy dalej jechać w stronę Warty, aby dalej w Rososzycy skręcić w prawo na Poddębice. Z trasy Sieradz-Łódź należy w Sieradzu zjechać na Mękę. (2007-2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem