blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Wola Cyrusowawejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: przebudowany (?)wieś, gmina Jeżów


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.7608 E

Szerokość: 51.8804 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie brzezińskim


Wola Cyrusowa znana jest przede wszystkim ze stojącego tu kościoła mariawickiego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niewiele osób wie, że zachował się tu również stary dworek szlachecki. Trudno jest go od razu zlokalizować, ponieważ stanowi dziś... plebanię parafii mariawickiej.

Miejscowość zapisała się w historii podczas powstania listopadowego w 1863 roku. Na polach wsi powstańcy dowodzeni przez Roberta Skowrońskiego pokonali wojska carskie. Wyróżnił się oddział kosynierów prowadzony przez Francuza Ganier d'Aubin. Mówi się, że dwór stanowił schronienie dla powstańców. Nosił też ślady toczonych tu walk. W odkupionym budynku umieszczono ochronkę dla dzieci, prowadzoną przez siostry mariawitki. Na południe od niego, bliżej głównej drogi, wzniesiono kościół, który ukończono w roku 1912.

Wola Cyrusowa położona jest około 10-12 km na północ od Brzezin. Wyjazd drogą nr 708 (następnie w Tadzinie trzeba odbić w prawo), lub 704 (na skrzyżowaniu w Kołacinie pojechać w lewo). Dwór znajduje się za widocznym z daleka kościołem. (2011)


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem