blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Wodzieradywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w remonciewieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1463 E

Szerokość: 51.7189 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łaskim


Dwór w Wodzieradach to jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w regionie. Zbudowany został w roku 1825. Budynek spełniał rozmaite funkcje. Jego właścicielka, Aleksandra Parczewska na własny koszt prowadziła w nim szkołę. Podczas Powstania Styczniowego mieścił się tutaj szpital dla rannych w bitwie pod Dobrą. Dwór stanowił też bazę zaopatrzeniową dla powstańców.

W roku 1868 majątek przeszedł w ręce Kulczyckich, którzy gospodarowali tutaj do wybuchu II wojny światowej. Ostatnimi właścicielami byli Kazimierz i Stefan Kulczyccy. W czasie okupacji zarządzał tutaj Niemiec Pikard z Rygi.

Po zakończeniu działań wojennych dwór wszedł w posiadanie Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Mieściła się tutaj szkoła, przedszkole i biblioteka. W tym okresie majątek został zdewastowany. W roku 1970 został rozebrany drewniany lamus z XIX wieku, mimo, że wpisany był do rejestru zabytków. Stawy zaś zostały zmienione w wysypisko śmieci. Ocalał na szczęście sam dwór, który wraz z resztkami parku został w roku 1982 zakupiony przez prywatnego właściciela. Od tej pory zabytek znajduje się w ciągłym remoncie. Obiekt pojawił się na ekranie w takich filmach, jak: Ziemia obiecana, Wilczyca i Między ustami a brzegiem pucharu.

Jest to budowla modrzewiowa o konstrukcji zrębowej, wzniesiona w połowie z drewna, a w połowie z cegły. Zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 8,5 x 16 m. Część drewniana zawierała użytkowe podcienie wsparte na trzech słupach. Budynek posiada łamany polski dach kryty gontem. Od północy znajduje się piętrowy, murowany portyk z czterema kolumnami. Dwór charakteryzuje dwutraktowy układ wnętrza z salonem i sienią na osi. We wnętrzu zachowały się oryginalne posadzki, stolarka i kominek.

Dziś budynek znajduje się wciąż w remoncie i nie wiadomo kiedy się on zakończy. Można oglądać go zza ogrodzenia. Należy się jednak pochwała właścicielowi, że pomimo trudności podjął się tego niełatwego zadania. Wiosną 2011 wokół zespołu dworskiego stawiany był mur.

Wodzierady to wieś gminna położona kilkanaście kilometrów na północ od Łasku, pomiędzy tym miastem a trasą nr 710 z Lutomierska do Szadka. Dwór znajduje się w centrum miejscowości (obok skrzyżowania) i jest widoczny z drogi. (2008-2011)

Dwór w Wodzieradach oglądać można w polskich filmach:

"Wilczyca" (horror, 1983 r.),

"Ziemia obiecana" (1974 r.).


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem