blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Wielka Wolawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: park podworskiwieś, gmina Paradyż


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.1293 E

Szerokość: 51.3117 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


Obecny park wiejski, w sąsiedztwie zakładów Ceramiki Paradyż, to dawny park dworski. Przylega do niego stadion K.S. Paradyż. Tak, tak... oba obiekty ze stolicą gminy w nazwie nie znajdują na jej terenie.

Ostatnimi właścicielami Wielkiej Woli do okresu międzywojennego (od I połowy XIX wieku) byli Skórkowscy. Istniał jeszcze wtedy sam dwór. Zgromadzone w nim były pamiątki historyczne, m.in. zbroje rycerskie, militaria, książki, dokumenty, naczynia, meble, portrety. Niedawno stała jeszcze oficyna dworska.

Dziś park jest zadbany i zrewitalizowany. W miejscu dawnego podjazdu stoi altana. W jego pobliżu na uwagę zasługuje klasycystyczna murowana kaplica z 1824 roku. Jest to budowla na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożami.

Będąc tutaj, nikt chyba nie ominie sąsiedniego Paradyża, gdzie znajduje się zespół klasztorny bernardynów z XVIII-XIX wieku z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła, przy którym oglądać można słynne krużganki.

Miejscowość położona jest na wschód od drogi krajowej nr 74, prowadzącej z Sulejowa do Kielc. Skręcić trzeba w Paradyżu i kierować się w kierunku zakladów Ceramiki Paradyż, przy których znajduje się park. Trafić jest łatwo. (2012)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem