blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Walewicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Bielawy


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6700 E

Szerokość: 52.0945 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Pałac w Walewicach został wzniesiony w 1783 roki dla szambelana króla St. A. Poniatowskiego-Anastazego Walewskiego i jego żony Magdaleny z Tyzenhauzów, wg projektu Hilarego Szpilowskiego. Jest to jeden z pierwszych w Polsce klasycystycznych pałaców piętrowych wzniesionych na planie prostokąta z kolumnowym portykiem. Korpus główny budynku połączony jest z dwoma dwukondygnacyjnymi pawilonami bocznymi za pomocą arkadowych, parterowych, przeszklonych galerii. Pałacowy portyk tworzą cztery kolumny z kapitelami w stylu jońskim. W tympanonie umieszczony jest herb późniejszych właścicieli Grabińskich - Pomian.

Wnętrza pałacowe były wielokrotnie przebudowywane i remontowane. Dawniej parter budynku zajmowały: salon, jadalnia, biblioteka i kaplica. Natomiast na piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i gościnne. W pawilonach bocznych gdzie obecnie mieszczą się biura stadniny i pomieszczenia gospodarcze, znajdują się rzadkie tapety z początku XIX wieku z motywami zaczerpniętymi z greckiej mitologii.

Od strony zachodniej, z poziomu parteru budynku wypuszczony jest taras na łukowatym podpiwniczeniu, z którego po obu stronach prowadzą schody w dół w kierunku stromej skarpy u podnóża której płynie rzeka Mroga. Przez mostek na rzece przechodzimy do znajdującego się na jej lewym brzegu parku krajobrazowego założonego w 1886 r. przez W. Kronenberga.

Park o powierzchni 13,5 ha początkowo był utrzymany w stylu francuskim, a więc w układzie regularnym, następnie zmieniony na krajobrazowy styl angielski. W parku można podziwiać barokowe i klasycystyczne rzeźby wykonane z piaskowca: Marsa i Wenus, Dianę, wojownika w stroju antycznym. Bogata jest też flora parku reprezentowana przez ponad 70 gatunków i odmian drzew i krzewów. W północnej części parku znajdują się stawy z rybami.

Aby dojechać do Walewic trzeba w Bielawach (na trasie Łęczyca-Łowicz) skręcić w drogę na Sobotę. Wieś znajduje się około 2 km od tego skrzyżowania. Pałac położony jest za słynną stadniną koni. Jadąc od Bielaw trzeba skręcić w lewo w szutrową drogę za wspomnianą stadniną. W zabytku znajduje się jej dyrekcja. W budynku znajdują się również miejsca noclegowe. Korzystać można również z szeregu oferowanych tutaj atrakcji. (2004-2013)


STADNINA KONI WALEWICE

99-423 Bielawy

Walewice

tel. (0-46) 838-28-72

adres www: www.walewice.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem