blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Tubądzinwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zadbany zespół dworskiwieś, gmina Wróblew


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5615 E

Szerokość: 51.6521 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, wstęp do dworu płatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Mały Tubądzin znany jest z dwóch rzeczy. Jedna z nich to fabryka płytek ceramicznych, druga to dwór Walewskich. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w województwie.

Dwór zbudowany został w II połowie XVIII wieku przez Macieja Zbijewskiego herbu Rola, kasztelana sieradzkiego. Dopiero w roku 1891 majątek o powierzchni 284 ha przeszedł w ręce Kazimierza Walewskiego herbu Kolumna z Inczewa. Kupił go na licytacji z myślą o swym synu. Kazimierz miał wiele zainteresowań skupiających się w większości w klimatach historii i sztuki. Interesowały go dzieje swojego rodu. Zgromadził we dworze kolekcję portretów Walewskich z XVII-XX w., a także inne pamiątki rodowe.

W roku 1939 po agresji hitlerowskiej oba majątki w Inczewie i Tubądzinie przeszły w ręce Niemca Mauve Lutza. K. Walewski pozostał w swym dworze, jednak w marcu roku 1940 zmarł. Większość zbiorów przetrwała dzięki przedwojennemu kustoszowi Muzeum Ziemi Sieradzkiej, Austriakowi Rudolfowi Weinertowi.

Po wojnie zbiory zostały rozdzielone pomiędzy Archiwum Państwowe w Łodzi, a Muzeum w Sieradzu. Dwór natomiast przeznaczono na mieszkania pracowników PGR-u. Tradycyjnie też budynek został w tym czasie zdewastowany. W roku 1971 przystąpiono do odbudowy, która trwała... 13 lat. W 1984 r. otwarto tu Muzeum Wnętrz Dworskich, przemianowane w roku 1998 na Muzeum Walewskich. Jest to filia Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Dwór prezentuje styl klasycystyczny. Jest to budynek piętrowy, na planie prostokąta, nakryty łamanym, czterospadowym dachem z okapem wspartym na kroksztynach. Wokół rozpościera się ładny, zadbany park (odrestaurowany w latach 1986-1988), czego dowodem jest Złoty Medal Ministra Kultury otrzymany w 1995 r. W parku znajduje się wiele pomników przyrody. Uwagę zwraca też oficyna dworska z XIX w. stylizowana na dworek.

W budynku oglądać można charakterystyczne wnętrza dworskie, oraz m.in. pozostałości dawnej kolekcji w postaci portretów Walewskich.

Tubądzin położony jest pomiędzy Sieradzem, a Błaszkami. Jadąc trasą nr 12 trzeba w miejscowości Słomków Mokry skręcić na północ. Mijamy po prawej stronie Inczew i po chwili dojeżdżamy do Tubądzina. Dwór położony jest po prawej stronie drogi (za fabryką płytek). (2007-2014)


MUZEUM WNĘTRZ DWORSKICH W TUBĄDZINIE

98-285 Wróblew

Tubądzin

tel. (0-43) 821 37 26


Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: godz. 9-15

niedziela:10-15

sobota i poniedziałek-nieczynne

adres www: www.muzeum-sieradz.com.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem