blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Tkaczewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Ozorków


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


Niegdyś ziemie, w których skład wchodził m. in. Tkaczew należały do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Po rozbiorach zostały przekształcone w tzw. Ekonomię Rządową. W latach 1812-1835 dobrami zarządzał Chodecki. On też zbudował w Tkaczewie folwark wraz z dworem. W roku 1835 posiadłość została nadana jako majorat Aleksandrowi Pęcherzowskiemu, generałowi wojsk carskich.

Dobra Tkaczewskie liczyły w całości około 3000 mórg. W 1907 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Walewskich. Po zakończeniu II wojny światowej zespół dworski został upaństwowiony. Dziś znajdują się tutaj mieszkania prywatne.

Jest to budowla parterowa, murowana, zbudowana na planie wydłużonego prostokąta. Od południa znajduje się ganek nakryty dwuspadowym daszkiem. Całość natomiast nakrywa dach naczółkowy. Dwór otacza całkiem jeszcze spory park. Zachowały się też pozostałości muru otaczającego majątek. Wejście na teren jest wolne i nie stanowi problemu.

Tkaczew położony jest przy drodze prowadzącej z Łęczycy do Parzęczewa i Aleksandrowa Łódzkiego, Jadąc od Łęczycy trzeba na skrzyżowaniu we wsi skręcić w prawo. Majątek będzie widoczny zaraz po lewej stronie drogi. (2008-2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem