blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką

Pozycja: główna>>dwory inne>> Studziannawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: relikty zespołu dworskiegowieś, gmina Poświętne


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.3570 E

Szerokość: 51.5340 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


Studzianna-Poświętne słynie przede wszystkim z Sanktuarium Św. Rodziny Św. Filipa Neri z Cudownym Obrazem Najświętszej Rodziny autorstwa lotaryńskiego grafika Jacques'a Callota dla którego pielgrzymują tu wierni z całej Polski. Klasztor-bazylika wzniesiony w XVIII wieku jest najcenniejszym zabytkiem w Poświętnym, ale nie jedynym. Zajmijmy się nieco innym tematem, a informacji o sanktuarium jest w sieci i w literaturze pod dostatkiem.

Pół kilometra na zachód znajduje się stara, dawna część wsi - Studzianna. Wyjaśnić tutaj trzeba, że w II połowie XVIII stulecia od właściwej części miejscowości wyodrębniła się klasztorna związana z kultem religijnym. Nazwana została właśnie Poświętne. Dziś obie wsie, chociaż pisane często razem, stanowią osobne organizmy administracyjne. Tutaj znajduje się ciekawy, barokowy kościół pw. św. Józefa wzniesiony w latach 1696-1699. Powstał on w miejscu, lub obok dawnego dworu Starołęskich. Tak więc obiekt ten nie istnieje już od kilkuset lat. Jedyną namacalną pozostałością po zespole dworskim (nie licząc starych drzew) jest studnia z arkadami i dachem namiotowym, która istniała tu w tamtych czasach. Woda z niej uważana jest za leczniczą. Swoją drogą, kościół przypomina kaplicę dworską. Może oba obiekty istniały przez jakiś czas równocześnie? Wieś od połowy XV należała do Nałęczów Odrzywolskich. Około roku 1650 dobra te przejęli Starołęscy. Pierwszym właścicielem był Albert Starołęski – kasztelan żarnowski. Następnie Studzianna należała m.in. do księdza Stanisława Zbąskiego – późniejszego biskupa warmińskiego. Ostatnim dziedzicem był Wiktor Besiekierski, który w II połowie XIX stulecia rozparcelował teren dworski.

Kult w Studziannej miał swój początek właśnie w miejscowym dworze. To w nim znajdował się Cudowny Obraz Najświętszej Rodziny, który znajdował się tu od około roku 1660. Początkowo dzieło sztuki zdobiło kaplicę dworską w Nieznamierowicach (powiat przysuski).

Podanie głosi, że do przebywającego w dworze murarza Wojciecha ze Smardzewic przemówiła z obrazu Matka Boża i nakazała postawienie kaplicy. Do Studziannej zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Europy. Nie obyło się też bez królów polskich. Gościli tu Jan III Sobieski i Michał Korybut Wiśniowiecki.

Wracamy ponownie do Poświętnego. Znajduje się tu też trzeci obiekt sakralny, którym jest kaplica św. Anny z lat 1689-1703, wzniesiona na pamiątkę fundatorki Anny Starołęskiej-Zbąskiej. Stoi ona na wzniesieniu zwanym Dziewiczą Górą, w miejscu pierwszego, drewnianego kościoła w miejscowości. Nazwa wiąże się z legendą o trzech pannach, które nocą uciekły z karczmy w Małoszycach przed żołnierzami i tutaj zginęły.

Sama świątynia jest bardzo ciekawa w swej zgrabnej formie. Elewacje zewnętrzne opięte są pilastrami toskańskimi. We frontonie, w dwóch niszach znajdują się późnobarokowe rzeźby: św. Anny i św. Joachima. Fasadę wieńczy bogaty, barokowy szczyt, a całość – dach kryty dachówką. Kościół otacza mur z kamieni polnych i cegły. W nim, od strony frontu budowli, znajduje się mała dzwonnica. Niegdyś na dziedzińcu istniał cmentarz. Sam kościół pełnił przede wszystkim funkcje pogrzebowe. Współczesna nekropolia położona jest kilkaset metrów dalej.

Cały kompleks trzech świątyń, w tym jednej na reliktach zespołu dworskiego, stanowi atrakcję na skalę krajową, zwłaszcza, że wiąże się z legendami i kultem religijnym.

Studzianna i Poświętne położone są przy trasie nr 48, prowadzącej z Tomaszowa Mazowieckiego do Białobrzegów. Aby dojechać do kościoła, trzeba odbić w drogę na zachód (na zakręcie), pomiędzy Studzianną i Poświętnem, która doprowadza wprost do niego. Ze znalezieniem pozostałych obiektów, problemów być nie powinno. (2012)

Kościół w Studziannej posłużył jako sceneria we fragmencie filmu

"1920 Bitwa Warszawska" z roku 2011,

w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak, Piotr Sölle
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem