blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Strobówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Skierniewice


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.1744 E

Szerokość: 51.9104 N


Możliwość zwiedzania:

Za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie skierniewickim


Dwór w Strobowie wzniesiony został w drugiej połowie XIX stulecia. W latach 1911-1913 był w posiadaniu Henryka Chlipalskiego. Potem przeszedł na własność Władysława Strakacza, właściciela browaru w Skierniewicach. Zamieszkał tu z żoną Michaliną z Mankielewiczów. Następnie należał do jego syna Andrzeja. W roku 1938 dwór przebudowano. Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany. Sam dwór i otoczenie zaadaptowano w roku 1945 na schronisko dla sierot wojennych, utworzone rok wcześniej w Kochanowie dla dzieci warszawskich, które nie mogły powrócić do domów. Później ośrodek zmieniono na Dom Dziecka, który działa tu do dziś. Pozostałą ziemię dawnego majątku przejął w roku 1966 Zakład Doświadczalny Sadownictwa w Dąbrowicach.

Jest to budowla murowana, parterowa z mieszkalnym poddaszem, wzniesiona na planie prostokąta. Prezentuje styl neorenesansowy. Posiada boniowane naroża. Elewację frontową zdobią dwa ryzality po bokach, zwieńczone trójkątnymi szczytami, oraz pomiędzy nimi – portyk dwuarkadowy z dwoma czworobocznymi filarami, oraz toskańską kolumną pośrodku. Podtrzymuje on taras, do którego wejście prowadzi z wystawki zwieńczonej trójkątnym szczytem. Budowlę kryją dachy dwuspadowe.

Stylowy wygląd prezentuje jedynie front zabytku. Z tyłu dwór jest rozbudowany i nie prezentuje już dawnego charakteru. Całość jest zadbana. Obiekt niedawno został wyremontowany. Zachowały się pozostałości parku.

Miejscowość położona jest na zachód od trasy nr 707 ze Skierniewic do Rawy Mazowieckiej. Odbić trzeba w Podtrzciannej. Ze znalezieniem dworu nie powinno być problemu. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem