blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Stemplewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: przebudowany, zadbanywieś, gmina Świnice Warckie


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9021 E

Szerokość: 52.0178 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Pierwszy dwór w Stemplewie wzniesiony został w II połowie XIX wieku przez hrabiego Tolla. Z tego samego okresu pochodzą też budynki folwarku, który się tu znajdował.

W roku 1930 majątek nabył Gerlicz, który rozebrał stary dwór i na jego miejscu wzniósł nową, okazałą rezydencję. Gerlicz mieszkał w Stemplewie do roku 1939.

Po zakończeniu działań wojennych w dworze ulokowano szkołę podstawową. W latach 70. budynek został całkowicie przebudowany i zaadaptowany na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Mocno przekształcony budynek mało przypomina dwór. Wytrawny amator sprawy rozpozna go jednak po centralnej części ze schodami i przebudowanym ganku. Najbardziej w oczy się jednak rzuca przebudowana, okazała brama. We wsi zachowały się również budynki folwarczne.

Stemplew położony jest około 3 km na południowy zachód od Świnic Warckich. We wsi pytać należy o szkołę. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem