blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory inne>> Stanisławów



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości



osada leśna, gmina Bielawy


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.7264 E

Szerokość: 52.0514 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Miejsce to zwane jest też Leśnym Dworem, ponieważ budowla położona jest dość nietypowo – w środku lasu.

Dwór wzniesiony został w roku 1918 dla Grabińskich, w tzw. „stylu dworkowym”. Po II wojnie światowej ulokowano tu Zarząd Lasów Państwowych. Następnie w dworze utworzono ośrodek wypoczynkowy Łódzkiej Fabryki Mebli. Od lat 70. XX wieku działa tutaj Oddział Fizjoterapii i Rehabilitacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu. W związku z przystosowaniem obiektu do tego celu, w latach 1970-1973 dwór został gruntownie wyremontowany i częściowo przekształcony. Wbudowano m.in. piętro w poddasze, zbudowano schody na piętro, a w dach wkomponowano facjatki.

Murowany, parterowy (pierwotnie) dwór wzniesiony został na planie prostokąta, z ryzalitami po bokach, ujętymi parami pilastrów toskańskich. Budowla zawiera w sobie motywy klasycystyczne i późnobarokowe. Elewacja frontowa posiada pośrodku płytką wnękę nad którą znajduje się balkon przed wystawką. Od strony ogrodu elewację zdobi balkon, również poprzedzony wystawką, wsparty na czterech kolumnach toskańskich. Elewacja boczna zawiera wystawkę, oraz dwie wnęki z kolumnami toskańskimi. Wszystkie wystawki w budynku zwieńczone są trójkątnymi szczytami. Dwór kryje dach czterospadowy. Układ wnętrza dwutraktowy, przedzielony korytarzem. Na osi znajduje się salon i sień.

Do Leśnego Dworu trafić łatwo nie jest. Stanisławów nie występuje na większości map. Kierować się trzeba z Chruślina na południe (droga nr 703 Łęczyca-Łowicz, w kierunku wsi Wojewodza. Z miejscowości tej znów skręcamy na południe, w drogę prowadzącą do lasu, gdzie znajduje się dwór. (2011)

Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem