blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Smolicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.

Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Grabów


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.0329 E

Szerokość: 52.0974 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


We wsi oglądać można zespół dworski z końca XIX wieku. Założenie powstało za sprawą Zieleniewskich. Po upadku Powstania Styczniowego, w którym udział brał także dziedzic Karol Zieleniewski, majątek przekazany został w nagrodę generałowi rosyjskiemu.

Zieleniewscy powrócili tu w roku 1918. Ostatnim właścicielem Smolic był Karol Zieleniewski, syn powstańca. Zapisał się w historii miejscowości jako dobry gospodarz z nowatorskimi pomysłami. Był też miłośnikiem koni. Pasję tę odziedziczyła po nim córka Maria, znana pod nazwiskiem Ginter, słynna malarka, rzeźbiarka i pisarka, autorka takich książek, jak: „Z wiatrem pod wiatr”, „Galopem na przełaj”, „Ali Baba i jego pieskie życie” i innych. Była działaczką AK (ps. „Iza”), uwięzioną na Pawiaku i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Maria Ginter była wszechstronną sportsmenką, odnoszącą sukcesy w jeździectwie i tenisie. Po II wojnie światowej była pierwszą w Polsce kobietą-kierowcą zawodowym. Za swoje zasługi odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Majątek Zieleniewskich w Smolicach jest dziś niestety w ruinie. Większość dworu jest zrujnowana, a część dalej zamieszkana (2011). Zachowały się również pozostałości zabudowań folwarcznych.

Smolice położone są około 5 km na południowy-wschód od Grabowa. Dojazd od drogi prowadzącej do tego miasteczka z Topoli Królewskiej, leżącej pod Łęczycą, przy trasie nr 1/E75. (2011/2012)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem