blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Słupiawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zadbany, wyremontowanywieś, gmina Kluki


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2726 E

Szerokość: 51.3012 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie

mapka powiatu


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie bełchatowskim


W Słupi funkcjonował folwark, wchodzący w XIX w skład dóbr Kaszewice. W okresie międzywojennym majątek zakupił Stanisław Sułowski, który wzniósł tu murowany dwór. Budynek miał dość specyficzne przeznaczenie, bowiem w zamierzeniach właściciela było, aby spełniał on funkcje... kasyna. Nigdy jednak do tego nie doszło.

Podczas II wojny światowej majątek zajęli Niemcy. W roku 1949 dwór przejęła pabianicka Fabryka Żarówek „Polam”, która urządziła tu ośrodek wczasowy. W latach 70. XX wieku ulokowano tu szpital psychiatryczny.

Fakty są takie, że do roku 2003 majątek był własnością Skarbu Państwa, następnie przekazany został jako darowizna Starostwu w Bełchatowie. Przeprowadzono tutaj drobne prace remontowe. Były plany utworzenia w dworze centrum spotkań europejskich młodzieży. Jednak nie udało się otrzymać dofinansowania z funduszy unijnych. Powiat postanowił cofnąć darowiznę i wystawić majątek na sprzedaż. Wiosną 2010 roku regionalne media obiegła wiadomość, że dwór wraz z parkiem i 2,5 ha ziemi został wyceniony na zaledwie 600 tys. zł. W 2011 roku zabytek zakupiony został przez prywatnego przedsiębiorcę. Budynek podniesiony został ze stanu kompletnej ruiny. Uporządkowano też park. Dziś dwór spełnia funkcje hotelu i restauracji. Istnieje również możliwość organizacji konferencji i imprez okolicznościowych. Na uwagę zasługuje otoczenie. Park i folwark posiadają starszą metrykę niż sam dwór. Znajduje się tu wiele cennych pomników przyrody. Przez założenie przepływa stare koryto Widawki. Do dworu prowadzi piękna aleja. Całość prezentuje się dziś bardzo atrakcyjnie. W sąsiedztwie zespołu dworskiego znajdują się urokliwe stawy.

Jest to budowla murowana, zwieńczona dachem mansardowym, krytym dachówką. Elewację frontową zdobi pokaźny portyk z czterema kolumnami, zwieńczony trójkątnym szczytem z herbem. Tu też znajduje się balkon wsparty na kolumnach. Tylna część dworu zawiera taras.

Słupia to mała osada, którą ciężko znaleźć na mniej szczegółowych mapach. Przylega ona do wsi Zarzecze. Położona jest kilka kilometrów na południe od trasy z Bełchatowa do Wielunia. Skręcić trzeba w Klukach, lub tuż przy granicy Bełchatowa. Potem do dworu prowadzą tablice informacyjne. (2010-2014)


Więcej informacji o hotelu i restauracji na oficjalnej stronie dworu:

adres www: www.dworslupia.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem