blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Śleszynwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: kopiec po dworze obronnym, oraz dwór klasycystyczny w całościwieś, gmina Żychlin


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6897 E

Szerokość: 52.2073 N


Możliwość zwiedzania:

Dostęp do reliktów kopca wolny, w dworze klasycystycznym mieści się szkoła podstawowa


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


W łąkach, za obecnym zespołem dworskim, znajduje relikt kopca ze śladami fosy. Odnaleźć też można pozostałości cegieł. Stał tu murowany dwór Śleszyńskich. Inwentarz z roku 1713 wspomina o kamienicy o dwóch sklepach murowanych.

Do naszych czasów zachował się w całości duży dwór wzniesiony w latach 1830-1840 prawdopodobnie dla Tomasza Pruszaka i jego żony – Seweryny z Żochowskich. Następnie, do roku 1945 majątek był w posiadaniu Froelichów

Parterowa budowla na planie prostokąta, częściowo podpiwniczona, nawiązuje do klasycyzmu. Dominantą dworu jest piętrowa, trójosiowa część środkowa z monumentalnym portykiem i trójkątnym tympanonem, wspartym na dwóch filarach i dwóch jońskich kolumnach. Tympanon zdobi płaskorzeźba, z motywem nawiązującym do rolnictwa. Odnaleźć w nim można: konewkę, bronę, grabie, kosę, pług i ul, oraz drzewo owocowe, słońce i snop zboża.

Po bokach budynku znajdują się skrajne ryzality z trójkątnymi szczytami. Elewacja ogrodowa posiada płytkie wnęki, w przedostatnich osiach ujęte kolumnami toskańskimi.

Zabytek posiada dwutraktowy układ wnętrza z sienią i salonem na osi, rozdzielony w partiach skrajnych korytarzami. Całość wieńczą dachy cztero i dwuspadowe, kryte blachą.

Dwór został uszkodzony w 1939 roku (zniszczono narożnik południowo-zachodni), a w latach 1947 i 1966 – odbudowany. W 1947 roku, po remoncie, ulokowano w nim biura Prezydium Narodowego, a następnie zorganizowanu szkołę podstawową, która znajduje się tu do dziś.

Śleszyn położony jest na północ od trasy nr 2 z Kutna do Łowicza. Skręcić trzeba w Bedlnie, lub Pleckiej Dąbrowie. (2009)

Dwór śleszyński oglądać można na ekranie.

"Wystąpił" on w serialu telewizyjnym "Zaklęty dwór", w reżyserii Antoniego Krauze.


Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem