blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Sławoszew Starywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: ruina/w remonciewieś, gmina Daszyna


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1530 E

Szerokość: 52.1500 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać zza ogrodzenia


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Dwór w Sławoszewie Starym wzniósł w roku 1864 Mateusz (Franciszek?) Mszczonowski. Budynek stanął w miejscu dawnej szkoły parafialnej. Obok niego w tym samym czasie powstały też zabudowania folwarczne, w tym charakterystyczne „czworaki” jako mieszkania dla robotników. Całość otoczona była kamiennym parkanem.

W roku 1873 wystawiony na licytację majątek zakupił August Schlosser, właściciel fabryki w Ozorkowie i oddał go w dzierżawę. Od początku wieku XX rodzina Schlosserów gospodarowała sama.

Jest to budynek murowany, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta. Od frontu znajduje się tympanon na którym w otoczeniu wieńca laurowego widnieje data budowy dworu. Okna osadzone są w prostokątnych otworach z profilowanymi, wspartymi na konsolach gzymsami nadokiennymi. Wokół dworu biegnie belkowanie z okrągłymi otworami z liśćmi akantu.

Wnętrza zostały przebudowane na mieszkania. Dwór jest zrujnowany. W roku 2003 całość została sprzedana osobie prywatnej, która zaczęła remont. Niestety stanął w miejscu. W roku 2007 wstęp do zespołu dworskiego był wolny. Obecnie (2010) nie jest to możliwe, gdyż teren otoczony został siatką, a sam dwór zabezpieczony (wypełnione otwory okienne). Obok znajduje się ciekawa drewniana kaplica z połowy XIX wieku, którą można bez przeszkód oglądać. Wejść można również na teren parku.

Sławoszew położony jest tuż obok drogi nr 1/E75 z Łęczycy do Krośniewic i Włocławka, na wysokości Daszyny. W miejscowości tej należy skręcić na zachód. Obok siebie znajdują się dwie wsie: Stary Sławoszew i Nowy Sławoszew. Obie położone są przy jednej drodze. W którym miejscu się nie skręci w Daszynie to wyjedzie się w jednej z miejscowości. Stary Sławoszew jest bardziej na północ. Zespół dworski znajduje się tuż obok drogi. (2007-2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem