blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Skłótywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: kopiec po dworach, oraz zrujnowany, lecz kompletny dwór z XIX wiekuwieś, gmina Krośniewice


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2558 E

Szerokość: 52.2453 N


Możliwość zwiedzania:

Wstęp na teren zespołu dworskiego jest wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


W Skłótach zachował się kopiec, będący reliktem dwóch obiektów. Badania wykazały istnienie w nim dwóch poziomów kulturowych. Pierwszy jest średniowieczny, a drugi z XVI-XVII wieku, związany z budynkiem ogrzewanym piecami kaflowymi. Prawdopodobnie były to dwory Skłótowskich.

Do naszych czasów zachował się natomiast dwór wzniesiony w roku 1888. Pierwotnie był to budynek parterowy na planie prostokąta. W czasie późniejszm dobudowano piętrowe skrzydło, sień, ganek i taras od wschodu. Nad dworem dominuje trójkondygnacyjna wieża nakryta dachem czterospadowym.

Na uwagę zasługuje obszerny park. Do dworu prowadzi zabytkowa aleja lipowa, oraz brama z budynkiem bramnym. Całość zespołu otacza mur z cegły. Ukryty wśród zieleni dwór jest opuszczony i wymaga remontu.

Miejscowość położona jest w połowie drogi z Kutna do Krośniewic (krajowa "dwójka"). Aby dostać się do zespołu dworskiego, trzeba zjechać z trasy w stronę północną. Dojeżdżamy pod samą bramę. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem