blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Rzepiszewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Szadek


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.0389 E

Szerokość: 51.7164 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zduńskowolskim


Neoklasycystyczny dwór w Rzepiszewie zbudowany został w latach 1835-1840 przez małżeństwo Salomei Mączyńskiej i Kazimierza Leopolda (oficera wojsk Księstwa Warszawskiego). Rodzina Leopoldów pochodziła ze Spremberga na terenie Łużyc Dolnych. Warto wspomnieć, że ich wnuk Józef Leopold był aktywnym działaczem oświatowym i społecznym. Jest autorem m.in. pracy o historii ziemi szadkowskiej. Ostatnim przedstawicielem rodziny, który rezydował majątkiem był Antoni Leopold. Podczas okupacji majątek przejęli Niemcy, a zarządcą był Alfred Reicherdt. Po II wojnie światowej w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie jest w rękach prywatnych. Właściciele urządzili tutaj gospodarstwo agroturystyczne. Do dyspozycji gości są cztery dwuosobowe pokoje, oraz możliwość całodziennego wyżywienia. Aktywni mogą wypożyczyć rowery. Jest też możliwość rozbicia namiotu na terenie parku dworskiego. Obiekt działa przez cały rok.

Niegdyś w Rzepiszewie funkcjonował pewien zwyczaj weselny. Przyjęte było, że dwóch parobków przychodziło o północy prosić na uroczystość, zachwalając przy tym potrawy w rymowanej mowie. Panna młoda w dzień ślubu ubierała się we dworze, przyprowadzona wcześniej przez główną swaszkę. Następnie zjeżdzali się goście, którzy po poczęstunku i tańcach, udawali się do kościoła. Ciekawym elementem uroczystości było też ubieranie jabłoni, połączone ze śpiewami.

Aby dostać się do Rzepiszewa trzeba kierować się od drogi nr 710 z Aleksandrowa i Lutomierska do Szadka. Skręcić trzeba w Górnej Woli. Do dworu prowadzi tablica. (2008-2010)


DWÓR RZEPISZEW

Robert Witkowski

Rzepiszew 51

98-240 Szadek

tel. 0-43 821-68-58Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem