blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Rylsk Dużywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Regnów


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.4333 E

Szerokość: 51.7369 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Dwór w Rylsku Dużym wzniesiony został pod koniec XIX stulecia przez Ludwika i Michalinę Okęckich. Po II wojnie światowej obiekt zaadaptowano na szkołę podstawową, która działała tu do roku 1995. W latach 60. przeprowadzono remont, przez który zabytek stracił swe pierwotne cechy stylowe i substancje zabytkowe – m.in. drewniane stropy zastąpiono betonowymi. Przebudowane zostały wnętrza.

W roku 1998 dwór przeszedł w ręce prywatne. Nowy właściciel przystąpił do remontu i rewitalizacji obiektu, dzięki czemu dziś zabytek godnie się prezentuje. Otacza go zadbany park. Do zespołu dworskiego należy też dawna, zabytkowa obora.

Jest to budowla murowana, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Główny parterowy łączy dwa piętrowe ryzality: dwukondygnacyjny południowy, oraz trójkondygnacyjny północny, który na najwyższym piętrze zdobiony jest triadą półkoliście zamkniętych okien.

Rylsk Duży położony jest na południe od Białej Rawskiej. Wyjazd z tego miasta ulicą Kościuszki i Plantową. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem