blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Rogóźnowejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Zgierz


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.4471 E

Szerokość: 51.9864 N


Możliwość zwiedzania:

Za zgodą właściciela, obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zgierskim


W Rogóźnie znajduje się zapomniany przez los i literaturę dwór. W latach 60. XIX wieku majątek nabył hrabia Gomoliński herbu Jelita i osadził w nim swojego dzierżawcę. Ten nieznany z nazwiska człowiek wzniósł na miejcu poprzedniego, drewnianego, nowy murowany dwór.

W tym czasie już dobra folwarczne były znacznie pomniejszone poprzez parcelację. W roku 1908 majątek zakupił dawny ogrodnik hrabiego, Józef Wiśniewski, którego potomkowie mieszkają w dworze do dziś.

W roku 1932 dwór został przebudowany. Budowlę przekształcano wielokrotnie, przez co zatraciła swe pierwotne cechy i symetryczną bryłę. Budynek został bardzo zubożony. Ryzalit w południowo-wschodniej części jest pozostałością danwgo alkierza. Dwór zaprojektowano jako trzytraktowy z ciekawym rozwiązaniem poddasza w układzie czterech krzyżowych pomieszczeń. Znajdują się tam cztery facjaty. Nad wejściem jest balkon.

Budynek przez dziesięciolecia nie był remontowany i jego stan prezentuje się tragicznie. Zeszpecony wygląd jest również rezultatem późniejszych przebudów. Najciekawszą częścią dworu jest dziś elewacja frontowa ośmioosiowa z trójosiową górną kondygnacją ryzalitu.

Zachowały się też pozostałości parku, aleja prowadząca do dworu, oraz oficyna. Obiekt jest własnością prywatną.

Rogóźno położone jest przy drodze nr 702 prowadzącej ze Zgierza do Piątku. Dwór znajduje się na zachód od niej. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem