blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Rembieszówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowany park podworski z kaplicąwieś, gmina Zapolice


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9087 E

Szerokość: 51.5009 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zduńskowolskim


Rembieszów był siedzibą rodziny Rembieskich. Opis z roku 1790 dotyczący chyba tej miejscowości (możliwe, że chodzi o Stare Rembieskie) podaje informację o modrzewiowym dworze na kopcu, wzniesionym prawdopodobnie w roku 1618. Obiekt istniał podobno do roku 1805.

Na przełomie wieków XVIII i XIX wzniesiono parterowy dwór, który rozebrany został po II wojnie światowej. Dziś oglądać można zachowany fragment parku, oraz murowaną, klasycystyczną kaplicę p. w. Najświętszej Marii Panny z początku XIX wieku. Wcześniej stała tu drewniana wzniesiona przez Radolińskich. Pierwszy remont kaplica przeszła w roku 1842 z inicjatywy dziedzica Andrzeja Stawiskiego, następnie w roku 1900 przez Eugeniusza Zielińskiego. Prace remontowe prowadzono też po roku 1966.

Kaplica wzniesiona jest na planie prostokąta, zamknięta półkolistą absydą. W środku znajduje się barokowy ołtarz z końca XVII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z przełomu wieków XVII i XVIII. Dziś jest dostępna i nadal użytkowana.

Rembieszów położony jest pomiędzy Sieradzem (jadąc od Woźnik), a Widawą. Można też kierować się od Zduńskiej Woli na Widawę. Pozostałości zespołu dworsko-parkowego znajdują się tuż przy drodze. (2007-2013)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem