blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Prusinowicewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, nieużytkowanywieś, gmina Szadek


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9136 E

Szerokość: 51.7299 N


Możliwość zwiedzania:

Nie


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zduńskowolskim


Dwór w Prusinowicach powstał na początku XIX wieku za sprawą rodziny Czarnowskich herbu Łada, którzy zakupili te ziemie. W roku 1840 zbudowany został spichlerz i oficyna dworska. Było to centrum majątku o powierzchni 2.860 morgów, w którego skład wchodziły folwarki: prusinowski i henrykowski. W tym samym wieku powstały również pozostałe zabudowania folwarczne. Podczas powstania styczniowego, w dworze działał szpital, miejsce składowania zaopatrzenia, oraz skrzynka kontaktowa.

W roku 1919 majątek przeszedł w ręce Krzyżanowskich, którzy rezydowali tu do wybuchu II wojny światowej. W roku 1945 dwór został zniszczony przez Niemców. W latach 50. obiekt odbudowano na potrzeby PGR (zaaranżowane zostały nowe wnętrza, zachowując pierwotną bryłę budynku). W roku 1962 dwór został rozbudowany. Po przemianach ustrojowych zabytek przekazano Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a w roku 1997 osobie prywatnej. Dziś stoi pusty i popada w ruinę. Wejście na teren zespołu jest zamknięte. Oprócz budynków, zachował się również park dworski.

Jest to budowla murowana, piętrowa. Od zachodu i wschodu znajdują się przybudówki. Front dworu zdobi portyk wsparty na dwóch toskańskich kolumnach, oraz dwóch narożnych pilastrach. Zwieńczeniem portyku jest tympanon z kolistym prześwitem. Od strony ogrodu znajduje się ryzalit na planie dawnego salonu. Obecnie znajdują się w nim dwa pomieszczenia. Dwór posiada w sumie dziewiętnaście pomieszczeń (w tym osiem mieszkalnych). Całość nakrywa dach dwuspadowy. Budynek jest podpiwniczony.

Prusinowice położone są kilka kilometrów na północny-zachód od Szadku. Zespół dworski znajduje się tuż przy drodze i jest dobrze widoczny. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem