blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Popieńwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Jeżów


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.9328 E

Szerokość: 51.7855 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie brzezińskim


Dwór w Popieniu stanowi centrum dużego zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego. Powstał pod koniec XIX wieku. Pozostałe budynki folwarku pochodzą z XIX, lub XX stulecia.

Od XVII wieku Popień należał do Krukowieckich. Następnie poprzez małżeństwa członków rodów, przeszedł w posiadanie Sulikowskich. Przedostatnim dziedzicem majątku był Karol Sulikowski, dyrektor Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przeprowadził on parcelację majątku, liczącego wtedy około 10 tys. ha. Ostatnim właścicielem ziemskim był Adam Sulikowski, syn Karola. Majątek po kolejnych przekształceniach, liczył jedynie 1000 ha.

Podczas II wojny światowej dwór był schronieniem dla Żydów, partyzantów, oraz wysiedleńców z terenu III Rzeszy. Od roku 1944 roku stacjonował tu niemiecki sztab. W czasie tym dwór został zdewastowany i splądrowany. Skradziono zabytkowe meble i klejnoty. W marcu 1945 roku do Popienia weszła Armia Czerwona. Po wojnie zespół dworsko-folwarczny przekształcono w PGR. Po roku 1989 obiekt przejął Skarb Państwa. W 1993 utworzono tu spółkę pracowniczą. W dworze zamieszkali Sulikowscy – potomkowie dawnych właścicieli.

Oprócz dworu i parku zachowały się również: czworak, spichlerz, stajnie, oraz zabytkowe ogrodzenie z bramą. Nie wiem czy istnieje możliwość wejścia na teren zespołu. Byłem tam dwa razy i obiekt zawsze był zamknięty. Dwór widoczny jest poprzez park jedynie w okresie „bezlistnym”.

Popień położony jest na południe od trasy nr 72 z Łodzi do Rawy Mazowieckiej, pomiędzy Rogowem, a Jeżowem. Do miejscowości kieruje drogowskaz. Po drodze, w sąsiedztwie znajduje się dwór w Dąbrowie. Do Popienia jedziemy dalej i skręcamy na krzyżówce w prawo. (2011)
Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem