blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Piorunówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, przebudowanywieś, gmina Wodzierady


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.0737 E

Szerokość: 51.7597 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łaskim


Piorunów przed II wojną światową należał do rodziny Niemyskich. Z miejscowością związana jest Maria Dąbrowska, która często gościła na terenie majątku. Stanisław Stempowski, pisarz, oraz wielki mistrz loży masońskiej, a prywatnie towarzysz życia pisarki był przyjacielem Leona Niemyskiego. Właściciel miejscowości wydawał i współredagował pismo „Ogniwo”.

Obecny dwór wzniesiony został w roku 1925 przez Lucjana Niemyskiego, syna Leona. Dąbrowska przyjechała tutaj po raz pierwszy 14 kwietnia 1927 roku. W okresie od 21 do 27 grudnia pisarka przebywała w Piorunowie wspólnie ze Stempowskim. Pracowała nad powieścią „Noce i dnie”. Postacie znane z książki, Barbara Niechcicowa i Lucjan Kociełł mają imiona „zapożyczone” od właścicieli mąjątku. W Piorunowie zostało napisanych 7 rozdziałów powieści. Można w niej znaleźć opis istniejących tutaj stawów, kiedy Tolibowski zrywał dla Barbary rosnące na nich grzybienie północne. Dawniej stawy rozciągały się na powierzchni około 25 hektarów. Dziś są podzielone na prywatnych właścicieli. Pisarka uczestniczyła w codziennym wiejskim życiu, które uwieczniła w swojej książce.

Maria Dąbrowska gościła w Piorunowie ponownie w roku 1933 i po raz ostatni w czerwcu 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej Niemyskich wypędzono z majątku i zamieszkali razem z pisarką w Dąbrowie Leśnej. Po roku 1945 utworzono tutaj PGR, a w połowie lat 70-tych ośrodek kolonijny Komendy Wojewódzkiej MO w Sieradzu. W latach 90-tych dwór nabyła osoba prywatna, a następnie bank. Pod opieką obecnego właściciela dwór został w latach 2004-2005 wyremontowany i rozbudowany. Przed tymi pracami wyglądał nieco inaczej. Dobudowano m. in. portyk wsparty na czterech kolumnach, przez co budowla zyskała „pałacowy” wygląd i zwana jest teraz szumnie pałacem Piorunów. Jest to trochę sztuczne, ale ważne, że dobrze prezentuje się dla turystów, którzy mogą tutaj wynająć miejsca noclegowe, skorzystać ze spa, czy zjeść w restauracji. Trzeba przyznać, że portyk został dość dobrze wkomponowany w bryłę budynku.

Aby dostać się do Piorunowa trzeba kierować się od drogi nr 710 z Aleksandrowa i Lutomierska do Szadka. Skręcić trzeba za Kwiatkowicami (jadąc wg tego kierunku). Do dworu prowadzi usytuowana przy trasie tablica reklamowa. (2008-2011)


Strona www dworu:

www.palac-piorunow.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem