blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Paprotniawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Sadkowice


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.5550 E

Szerokość: 51.7129 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


W Paprotni, w sąsiedztwie szczątków zapomnianego PGR-u zachowały się pozostałości zespołu dworskiego, którego centrum stanowi dawny dwór.

Budowla wzniesiona została około roku 1820 i nawiązuje do klasycyzmu. Parterowy dwór powstał na planie prostokąta z elewacją frontową skierowaną na wschód. Z tej strony znajduje się piętrowy ryzalit, który mieści główne wejście do budynku. Niegdyś był tu także balkon, po którym pozostały jedynie metalowe elementy konstrukcyjne. Do drzwi wejściowych prowadzą schody. Od południa dwór posiada dobudówkę. Budynek wieńczą dachy dwuspadowe.

W Paprotni urodził się Władysław Kowalski (1894-1958) - działacz polityczny, publicysta i literat, oraz marszałek sejmu PRL w latach 1947-1952.

W roku 2010 dwór, jak i jego otoczenie prezentowały stan agonalny, ponury i nieprzyjemny. Z wnętrza dobiegał smród i szczekanie psa. Co ciekawe... ktoś tu jeszcze mieszkał.

Paprotnia położona jest na południowy-wschód od Białej Rawskiej. Trzeba kierować się na Sadkowice, przejechać przez nie, a następnie odbić na wschód. Można skręcić dopiero w Kaleniu (2 km od Paprotni) i zwiedzić pałac. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem