blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Paplinwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Kowiesy


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.3893 E

Szerokość: 51.8904 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie skierniewickim


Dwór w Paplinie wzniesiono w II połowie XIX wieku. W 1913 zakupiony został przez Henryka i Józefę Zofię Chlipalskich. Wcześniej należał do Jadwigi Rafalskiej. Ostatnim właścicielem przed drugą wojną światową, od roku 1927 był Henryk Chlipalski (syn).

Po roku 1945 obiekt zaadaptowano na szkołę podstawową. Jeszcze niedawno był zamieszkały, dziś (2010) stoi pusty i niszczeje. Podobnie zdewastowany jest park.

Ten skromny, murowany, neorenesansowy dwór posiada ciekawą architekturę. Składa się z dwóch części: parterowej z mieszkalnym poddaszem, oraz ciekawszej piętrowej, dwuosiowej o ściętych narożach, którą wieńczy trójkątny szczyt. Na piętrze znajduje się balkon, z którego zachowała się tylko balustrada. Po obu jego stronach, w niszach oglądać można gipsowe popiersia, przedstawiające prawdopodobnie króla Jana III, oraz hetmana Stefana Czarnieckiego. Niżej, na parterze, w ściętych narożach również znajdują się nisze, jednak kryjące już jedynie podstawy na rzeźby. Do części piętrowej dworu przylega ażurowa weranda, pochodząca z późniejszego okresu. Budowlę kryją dachy dwuspadowe.

Paplin znajduje się na zachód od trasy nr 8/E67, na odcinku Rawa Mazowiecka - Mszczonów. Skręcić trzeba w Wędrogowie. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem