blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Nowy Dwórwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Nowy Kawęczyn


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.2828 E

Szerokość: 51.8641 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie skierniewickim


Nowy Dwór to dawna miejscowość myśliwska książąt mazowieckich i królów. Dlatego też od wieków znajdował się tu obiekt, spełniający potrzeby gości wyższego szczebla. Nazwa wsi też zobowiązuje. Na przełomie XVII i XIX stulecia majątek był w rękach prywatnych – należał do rodziny Puławskich. Następnie, aż do II wojny światowej rezydowali tu Okęccy.

Do 1918 roku we wsi stał drewniany dwór z połowy XIX stulecia, spalony podczas działań wojennych przez Niemców. W latach 20. XX wieku wzniesiono nowy, duży dwór murowany w stylu polskim. Folwark Okęckich należał do wiodących na Mazowszu. W roku 1926 powstał park w stylu angielskim.

Po II wojnie światowej, majątek został znacjonalizowany, a dwór przeznaczono na mieszkania pracowników PGR-u. Następnie mieściła się tu szkoła, oraz Klub Prasy i Książki „Ruch”. W latach 80. zdewastowany zabytek przejął Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. W roku 1989 zakończył się remont obiektu. Obecnie dwór jest w rękach prywatnych i znajduje się tu Klinika Rehabilitacji. Całe założenie jest bardzo zadbane. Oprócz samego dworu i parku, oglądać tu także można: spichlerz, oborę, budynek dawnej pralni, dawną lodownię, kurniki, domki ogrodnika, rymarza i służby, budynki warsztatowe, oraz zabytkowe bramy dworskie.

Jest to budowla murowana, na planie prostokąta. Elewację frontową zdobi taras wsparty na dwóch kolumnach. W głębi znajduje się ryzalit, kryty osobnym dachem, imitujący „wieżę”. Do jego boków przylegają „baszty”.

Nowy Dwór położony jest na wschód od trasy nr 707 Rawa Mazowiecka - Skierniewice. Do ośrodka i dworu prowadzą tablice informacyjne. (2010)


Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór:

www.rehabilitacjanowydwor.comTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem